A2larm: Jak se stárne v krizi bydlení. Důchodkyni zažaloval pronajímatel, když odmítla zdvojnásobení nájmu

A2larm: Jak se stárne v krizi bydlení. Důchodkyni zažaloval pronajímatel, když odmítla zdvojnásobení nájmu

Na začátku roku se na nás obrátila paní Kubešová s prosbou o pomoc. Paní Kubešové zvedlo družstvo nájemné o sto procent, což odmítla platit. Sedmašedesátiletou důchodkyni bytové družstvo zažalovalo a ta spor prohrála. Poté ji vyzvalo k zaplacení dlužné částky 125 367 korun - do jedenácti dní.

Neadekvátní nájmy k příjmům, nízké důchody, opožděné příspěvky na bydlení, nedostatek dostupných bytů, šikana nájemníků, rozsáhlé opravy na vlastní náklady - to jsou problémy, se kterými se nájemníci potýkají. Astronomické ceny bydlení dopadají obzvlášť tvrdě na seniory a příběh paní Kubešové ukazuje, do jakých situací se mohou dostávat a jaké jsou jejich možnosti. 

Ve čtvrtek 17. února 2022 se Zdeňce Kubešové zhroutil svět. Ten den se k ní přes jejího právníka dostal dopis, který ji vyzýval k zaplacení dlužné částky 125 367 korun do 28. února 2022. Do jedenácti dní. Paní Kubešová prohrála soud, který s ní vedlo bytové družstvo, v jehož domě je nájemnicí. Žalovat sedmašedesátiletou důchodkyni, která žije v paneláku na okraji Malešického parku, se družstevníci rozhodli, když v roce 2019 odmítla platit o sto procent vyšší nájem. Družstvo argumentovalo tím, že nájmy v hlavním městě v posledních letech výrazně vzrostly a že důchodkyně platí částku, která je neadekvátní. Se zvýšením se ale smířit nemohla. Její příjmy byly dlouhodobě tak nízké, že si průběžně žádala o příspěvek na bydlení a roky jí působilo problémy, že chodily pozdě – i o několik měsíců. Co se jednomu může zdát jako na Prahu směšně nízká částka, byla pro ženu léta pobírající invalidní důchod částka, kterou každý měsíc zvládla splatit jen díky příspěvkům. 

Na základě rozhodnutí soudu se jí sice platba za zhruba čtyřicetimetrový byt nezvýšila o sto procent, ale moc velký rozdíl to nakonec nebyl. Každý měsíc nově musela platit částku o téměř čtyři tisíce vyšší – do té doby platila 5710, teď měla posílat 9509 korun. A k tomu jí přibyla povinnost doplatit stopětadvacetitisícový dluh. Paní Kubešová neměla majetek, který by mohla prodat a dluh umořit. V bytě bydlí sama a k dispozici má jen důchod. Její vyhlídky tak najednou byly dost neveselé. Jak zaplatit dluh, když vám každý měsíc po zaplacení nájmu zbývá několik tisícovek?

Soudkyně mi dokonce řekla, že mám jít bydlet na ubytovnu, když ty peníze nemám. V sedmašedesáti letech? Celý život jsem pracovala, vychovala jsem tři děti, a mám jít na ubytovnu?,“ říká paní Kubešová.  

Více se dočtete v článku, který pro deník A2larm sepsala Táňa Zabloudilová. Děkujeme.

Událost Zveme vás na filmové večery v Praze a Brně na téma Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost

Zveme vás na filmové večery v Praze a Brně na téma Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost

5.9.2022 Na podzim jsme si pro Vás připravili sérii filmových večerů s názvem Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost. Během sedmi večerů uvidíte filmy zaznamenávající historii hnutí za klimatickou spravedlnost, které doprovodíme otevřenou diskuzí všech účastníků a účastnic nad vybranými tématy.
Událost Zakládáme Iniciativu nájemníků a nájemnic!

Zakládáme Iniciativu nájemníků a nájemnic!

16.8.2022 Naše iniciativa vzniká v reakci na nesnesitelnou situaci nájemníků a nájemnic v Praze. Naším cílem je důstojný život v nájemních bytech, větší právní ochrana nájemníků a vzájemná pomoc. Přijďte na naše první setkání 8. září v Punctum!
Tisková zpráva Bytové domy nejsou hotely! MMR připravuje regulaci Airbnb, ta ale problémy neřeší

Bytové domy nejsou hotely! MMR připravuje regulaci Airbnb, ta ale problémy neřeší

24.7.2022 Připojili jsme se k otevřenému dopisu spolků Arnika a Snesitelné bydlení v centru Prahy k návrhu novely zákona o cestovním ruchu. Novela totiž problémy s poskytováním krátkodobého ubytování neřeší a naopak zlegalizuje to, co je dnes nezákonné. Společně s dalšími spolky a organizacemi proto v otevřeném dopise vyzýváme vládu, aby návrh zákona v této podobě odmítla.