A2larm: Jak se stárne v krizi bydlení. Důchodkyni zažaloval pronajímatel, když odmítla zdvojnásobení nájmu

A2larm: Jak se stárne v krizi bydlení. Důchodkyni zažaloval pronajímatel, když odmítla zdvojnásobení nájmu

Na začátku roku se na nás obrátila paní Kubešová s prosbou o pomoc. Paní Kubešové zvedlo družstvo nájemné o sto procent, což odmítla platit. Sedmašedesátiletou důchodkyni bytové družstvo zažalovalo a ta spor prohrála. Poté ji vyzvalo k zaplacení dlužné částky 125 367 korun - do jedenácti dní.

Neadekvátní nájmy k příjmům, nízké důchody, opožděné příspěvky na bydlení, nedostatek dostupných bytů, šikana nájemníků, rozsáhlé opravy na vlastní náklady - to jsou problémy, se kterými se nájemníci potýkají. Astronomické ceny bydlení dopadají obzvlášť tvrdě na seniory a příběh paní Kubešové ukazuje, do jakých situací se mohou dostávat a jaké jsou jejich možnosti. 

Ve čtvrtek 17. února 2022 se Zdeňce Kubešové zhroutil svět. Ten den se k ní přes jejího právníka dostal dopis, který ji vyzýval k zaplacení dlužné částky 125 367 korun do 28. února 2022. Do jedenácti dní. Paní Kubešová prohrála soud, který s ní vedlo bytové družstvo, v jehož domě je nájemnicí. Žalovat sedmašedesátiletou důchodkyni, která žije v paneláku na okraji Malešického parku, se družstevníci rozhodli, když v roce 2019 odmítla platit o sto procent vyšší nájem. Družstvo argumentovalo tím, že nájmy v hlavním městě v posledních letech výrazně vzrostly a že důchodkyně platí částku, která je neadekvátní. Se zvýšením se ale smířit nemohla. Její příjmy byly dlouhodobě tak nízké, že si průběžně žádala o příspěvek na bydlení a roky jí působilo problémy, že chodily pozdě – i o několik měsíců. Co se jednomu může zdát jako na Prahu směšně nízká částka, byla pro ženu léta pobírající invalidní důchod částka, kterou každý měsíc zvládla splatit jen díky příspěvkům. 

Na základě rozhodnutí soudu se jí sice platba za zhruba čtyřicetimetrový byt nezvýšila o sto procent, ale moc velký rozdíl to nakonec nebyl. Každý měsíc nově musela platit částku o téměř čtyři tisíce vyšší – do té doby platila 5710, teď měla posílat 9509 korun. A k tomu jí přibyla povinnost doplatit stopětadvacetitisícový dluh. Paní Kubešová neměla majetek, který by mohla prodat a dluh umořit. V bytě bydlí sama a k dispozici má jen důchod. Její vyhlídky tak najednou byly dost neveselé. Jak zaplatit dluh, když vám každý měsíc po zaplacení nájmu zbývá několik tisícovek?

Soudkyně mi dokonce řekla, že mám jít bydlet na ubytovnu, když ty peníze nemám. V sedmašedesáti letech? Celý život jsem pracovala, vychovala jsem tři děti, a mám jít na ubytovnu?,“ říká paní Kubešová.  

Více se dočtete v článku, který pro deník A2larm sepsala Táňa Zabloudilová. Děkujeme.

Událost Tenants Organising for Just Renovations - online skillshares

Tenants Organising for Just Renovations - online skillshares

25.2.2025 V celé Evropě se lidé potýkají s bezprecedentní krizí bydlení. Nájemné roste, zatímco kvalita bydlení se zhoršuje. Lidé již nyní pociťují klimatickou krizi a často žijí v bytech, které jsou v první polovině roku příliš horké a v druhé příliš studené. Vytápění a chlazení našich domovů tvoří významnou část celkové spotřeby energie - je drahé a urychluje klimatický kolaps, protože většina spotřebované energie stále pochází ze spalování fosilních paliv. Masové energeticky účinné renovace jsou potřebné, ale často vedou ke zvýšení nájemného a ke ztrátě bydlení nájemníků. Nicméně i pro lidi, kteří nejsou vlastníky domů, existuje východisko. Tisíce nájemníků a nájemnic v Evropě se již úspěšně organizuje za renovace domů bez zvyšování nájemného!
Studie Vydali jsme publikaci o dekarbonizaci teplárenství!

Vydali jsme publikaci o dekarbonizaci teplárenství!

22.10.2024 Publikace Teplo v našich rukou: význam veřejného a komunitního vlastnictví v řešeních krize bydlení a energetické chudoby se zaměřuje na výrobu tepla a otázky transformace sektoru teplárenství, obzvlášť systémů Centrálního zásobování teplem (CZT).
Událost Zveme vás na filmová promítání o krizi bydlení!

Zveme vás na filmová promítání o krizi bydlení!

9.10.2023 Bydlení, jako základní lidské právo, je čím dál nedostupnější a je s ním nakládáno jako s investicí. To výrazným způsobem ovlivňuje kvalitu života lidí ve městech a dopadá na nás na všechny.