A2larm: Jak se stárne v krizi bydlení. Důchodkyni zažaloval pronajímatel, když odmítla zdvojnásobení nájmu

A2larm: Jak se stárne v krizi bydlení. Důchodkyni zažaloval pronajímatel, když odmítla zdvojnásobení nájmu

Na začátku roku se na nás obrátila paní Kubešová s prosbou o pomoc. Paní Kubešové zvedlo družstvo nájemné o sto procent, což odmítla platit. Sedmašedesátiletou důchodkyni bytové družstvo zažalovalo a ta spor prohrála. Poté ji vyzvalo k zaplacení dlužné částky 125 367 korun - do jedenácti dní.

Neadekvátní nájmy k příjmům, nízké důchody, opožděné příspěvky na bydlení, nedostatek dostupných bytů, šikana nájemníků, rozsáhlé opravy na vlastní náklady - to jsou problémy, se kterými se nájemníci potýkají. Astronomické ceny bydlení dopadají obzvlášť tvrdě na seniory a příběh paní Kubešové ukazuje, do jakých situací se mohou dostávat a jaké jsou jejich možnosti. 

Ve čtvrtek 17. února 2022 se Zdeňce Kubešové zhroutil svět. Ten den se k ní přes jejího právníka dostal dopis, který ji vyzýval k zaplacení dlužné částky 125 367 korun do 28. února 2022. Do jedenácti dní. Paní Kubešová prohrála soud, který s ní vedlo bytové družstvo, v jehož domě je nájemnicí. Žalovat sedmašedesátiletou důchodkyni, která žije v paneláku na okraji Malešického parku, se družstevníci rozhodli, když v roce 2019 odmítla platit o sto procent vyšší nájem. Družstvo argumentovalo tím, že nájmy v hlavním městě v posledních letech výrazně vzrostly a že důchodkyně platí částku, která je neadekvátní. Se zvýšením se ale smířit nemohla. Její příjmy byly dlouhodobě tak nízké, že si průběžně žádala o příspěvek na bydlení a roky jí působilo problémy, že chodily pozdě – i o několik měsíců. Co se jednomu může zdát jako na Prahu směšně nízká částka, byla pro ženu léta pobírající invalidní důchod částka, kterou každý měsíc zvládla splatit jen díky příspěvkům. 

Na základě rozhodnutí soudu se jí sice platba za zhruba čtyřicetimetrový byt nezvýšila o sto procent, ale moc velký rozdíl to nakonec nebyl. Každý měsíc nově musela platit částku o téměř čtyři tisíce vyšší – do té doby platila 5710, teď měla posílat 9509 korun. A k tomu jí přibyla povinnost doplatit stopětadvacetitisícový dluh. Paní Kubešová neměla majetek, který by mohla prodat a dluh umořit. V bytě bydlí sama a k dispozici má jen důchod. Její vyhlídky tak najednou byly dost neveselé. Jak zaplatit dluh, když vám každý měsíc po zaplacení nájmu zbývá několik tisícovek?

Soudkyně mi dokonce řekla, že mám jít bydlet na ubytovnu, když ty peníze nemám. V sedmašedesáti letech? Celý život jsem pracovala, vychovala jsem tři děti, a mám jít na ubytovnu?,“ říká paní Kubešová.  

Více se dočtete v článku, který pro deník A2larm sepsala Táňa Zabloudilová. Děkujeme.

Událost Zveme vás na filmová promítání o krizi bydlení!

Zveme vás na filmová promítání o krizi bydlení!

9.10.2023 Bydlení, jako základní lidské právo, je čím dál nedostupnější a je s ním nakládáno jako s investicí. To výrazným způsobem ovlivňuje kvalitu života lidí ve městech a dopadá na nás na všechny.
Tisková zpráva Systémová opatření proti energetické krizi? Státu zůstává mnoho úkolů i pro příští rok

Systémová opatření proti energetické krizi? Státu zůstává mnoho úkolů i pro příští rok

31.12.2022 Podle expertů a expertek sociálních a ekologických organizací, které v rámci společné kampaně Energie lidem! představily vlastní komplexní balíček 11 systémových opatření pro řešení a předcházení dopadů energetické krize a prevenci energetické chudoby, se zatím státu nepodařilo plně realizovat žádné ze stěžejních opatření, naopak více než jen první kroky vláda udělala ve 4 z 11 opatření.
Studie Průzkum: hlavní viník zdražování energií je podle lidí Rusko a stát by měl pomáhat lidem se zateplováním a soláry

Průzkum: hlavní viník zdražování energií je podle lidí Rusko a stát by měl pomáhat lidem se zateplováním a soláry

27.10.2022 Průzkum agentury OMG provedený v září 2022 [1] odhalil, že česká veřejnost vidí jako hlavního viníka vysokých cen energií Rusko. To je zásadní posun oproti prosinci 2021, kdy za hlavního viníka označovali lidé Evropskou unii. Stále stejně silný je pozitivní postoj lidí k tomu, aby stát v zájmu nezávislosti na ruském plynu podporoval dotacemi zateplování domů a instalaci solárních panelů na střechy domů. Naopak zvýšení těžby uhlí už lidé nepodporují. Velká většina dotazovaných lidí také podporuje zdanění nadměrných zisků energetických firem a využití těchto peněz na kompenzaci vysokých účtů za energie. Sociální a ekologické organizace poskytují rady a organizují pomoc lidem skrze web www.energielidem.cz.