Publikace
Promýšlíme a popularizujeme koncepty pro sociální, ekologickou a demokratickou ekonomiku. Zkoumáme příčiny sociálních a ekologických problémů a hledáme řešení. Součástí naší práce je proto také publikační činnost. Všechny naše publikace najdete zde.
Teplo v našich rukou: význam veřejného a komunitního vlastnictví v řešeních krize bydlení a energetické chudoby
11.9.2024 – PDF – 24.92MB
Krize bydlení a energetická chudoba představují jedny z nejzávažnějších sociálních problémů, jimž česká společnost v současnosti čelí. Publikace se zaměřuje na výrobu tepla a otázky transformace sektoru teplárenství, obzvlášť systémů Centrálního zásobování teplem (CZT). Na základě příkladů z Čech a střední a východní Evropy doporučuje několik principů pro další výzkum a praxi.
Rostoucí podhoubí solidárních ekonomik: Jak se v čase krize rozvíjí ekonomická vzájemnost?
29.4.2024 – PDF – 46.22MB
Ve světle klimatické krize dnes mnozí souhlasí s tím, že potřebujeme novou ekonomiku, která bude sociálně spravedlivá a realizovaná v mezích planety. Ekonomiku, jejímž cílem nebude maximalizace zisku a individualistický prospěch. Pro mnohé je ale vize nového ekonomického
systému příliš abstraktní a vzdálená. Solidární ekonomické iniciativy se u nás přitom rozvíjí léta. Touto publikací chceme ukázat, že příkladů takovýchto ekonomických iniciativ existuje i v České republice celá řada.
Jeho zisky, naše ztráta: Jak EPH Daniela Křetínského dál bohatne z energetické chudoby a klimatického kolapsu
10.4.2024 – PDF – 15.94MB
Jak se Daniel Křetínský sta l druhým nejbohatším Čechem? Kolik peněz vydělal na energetické krizi? Jak jehofirma utajuje polovinu svých emisí skleníkových plynů? Proč se stále orientuje Rusko? A jak český oligarcha štve svoje média proti konkurenci? Daniel Křetínský zažívá nebývalý rozmach svého impéria, která postavil na dovozu ruského plynu a v současnosti jej živí skrze vysoké účty za energie. Ty jsme v posledních dvou letech platili my všichni.
Nový report organizace Re-set ukazuje, jak český oligarcha v posledních letech nadále přispíval k prohlubování klimatické krize a sesuvu evropské demokracie.
Křetínského sítě: Podcasty a influenceři ve službách fosilního oligarchy
10.4.2024 – PDF – 16.57MB
Co mají společného Johny Machette, Mikýř nebo Luděk Staněk? Všichni v některý moment své kariéry pracovali v médiích napojených na fosilního oligarchu Daniela Křetínského. O jeho médiích jsme slyšeli už hodně. Věděli jste, že český oligarcha taky rozšiřuje své sítě vlivu i na internet? Že je na Křetínského napojená i agentura katz83, která dříve pracovala na zlepšení obrazu Číny v ČR? Že mu patří Hey FOMO a z CEVRO Institutu si udělal líheň talentů pro svá média? Nový report organizace Re-set odhaluje, že Křetínský neovlivňuje veřejnou debatu jen přes svoje média, ale i skrze práci s internetovými influencery.
Nejisté bydlení a energetická chudoba: jak vyřešit dva problémy v jednom
18.1.2024 – PDF – 23.79MB
Tato publikace shrnuje současnou situaci nájemníků a nájemnic v České republice na základě dostupných dat i zkušeností z praxe a vysvětluje, proč energetická chudoba dopadá na lidi v nájemním bydlení hůř než na vlastníky nemovitostí. Dále rozebírá problémy, které plynou z fenoménu řetězení krátkodobých nájemních smluv a zasazuje otázku bydlení do mezinárodního právního rámce.V druhé části publikace přináší přehled příkladů dobré praxe z oblasti nájemního bydlení ve vybraných zemích Evropské unie.
Velká energetická loupež
18.12.2023 – PDF – 51.20MB
Tato publikace se dívá odstupem na energetickou krizi, která loni plnila novinové titulky. Nastiňuje kontext, v jakém taková krize vůbec mohla vzniknout a vysvětluje fungování energetického trhu. Shrnuje zisky významných v ČR působících energetických firem podnikajících v uhlí a rozkrývá systém fosilních dotací, které je podporují. Na závěr uvádí doporučení, jak další podobné krizi předcházet.
Zastavme EPH! Sborník ze setkání lidí zasažených byznysem Daniela Křetínského
30.11.2023 – PDF – 5.26MB
Zveřejňujeme sborník textů ze setkání lidí zasažených byznysem EPH, které jsme uspořádali letos v září. Sešli se na něm lidé napříč Evropou, kteří se na různých úrovních zapojují do boje za klima a spravedlivější svět. Jejich příběhy společně nabízí trochu jiný pohled na podnikání druhého nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského.
Bleskový útok: Křetínský využil svá média k ovlivnění debaty o nákupu firmy Net4Gas
13.10.2023 – PDF – 2.52MB
Používá druhý nejbohatší Čech svá média k prosazování vlastních obchodních zájmů? Analýza srovnává pokrytí a rámování debaty o nákupu firmy Net4Gas, o níž měl zájem jak český stát, tak Daniel Křetínský. Z analýzy vyplývá, že Daniel Křetínský využil jím vlastněné média k prosazování vlastního ekonomického zájmu a také k poškození veřejného obrazu svého konkurenta, v tomto případě ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely.
Práce pro budoucnost: Nová dohoda pro transformaci práce nejen v českých uhelných regionech
14.8.2023 – PDF – 21.59MB
Zelená transformace neznamená jen technické změny týkající se znečištění, produkce energie, pěstování potravin nebo správy krajiny. Nevyhnutelně dojde i na úpravy ekonomického a daňového systému a změnu samotného pojetí hodnoty a produktivity. Pohled do struktury ekonomiky ve vztahu k planetárním mezím přináší otázky, co vůbec máme vyrábět a jak. Naše studie se zaměřuje na situaci regionů Karlovarska, Ústecka a Moravskoslezska, v první části mapujeme současnou situaci regionů, druhá část práce pak navrhuje možnosti změny.
Ekonomika pro dobrý život
15.6.2023 – PDF – 22.91MB
V tomto textu se věnujeme konceptu ekonomické demokracie a nastiňujeme, jak by nová – sociální, ekologická a demokratická – ekonomika mohla vypadat. V druhé části se více zaměřujeme na solidární ekonomiky, které představují demokratičtější formu praxe již dnes. Pestré sítě solidárních ekonomik, prorůstající šedí dnes převládajícího uspořádání, totiž ukazují, že nejde o žádné snění, ale o alternativu existující tady a teď. A pokud k nevraživosti současného ekonomického systému existuje alternativa, existuje i naděje na změnu k lepšímu.
Energie lidem: Jak zvládnout drahou zimu s klidem?
23.2.2023 – PDF – 362.20kB
Potraviny se zdražují, rostou ceny nájmů a do toho přišel prudký nárůst cen energií. Výdaje domácností na energie se výrazně zvyšují a spousta lidí tak přemýšlí, jak v následujících měsících snížit svou spotřebu a ušetřit. V koalici neziskových neziskových organizací proto přinášíme přehled úspor a možností, jak požádat o pomoc od státu.
Jak zlepšit situaci nájemníků organizováním?
16.1.2023 – PDF – 3.94MB
Příručku sepsal kolektiv Iniciativy nájemníků a nájemnic. Ukazuje, jak se pomocí organizování – tedy společného řešení problémů – mohou lidé žijící v nájmu stát silnějšími. Nabízí praktické tipy, příklady úspěšné praxe a požadavky, které jako nájemníci můžeme požadovat a usilovat tak o jistější a lepší bydlení. Více na www.iniciativanajemniku.cz.
Jak se v krizi organizovat za právo na dostupnou energii a bydlení? Manuál pro skupiny vzájemné pomoci
10.1.2023 – PDF – 13.42MB
Tento manuál - sestavený pro kampaň Energie lidem! - má sloužit jako přístupný zdroj základních informací pro všechny, kdo se chtějí v aktuální krizi organizovat proti energetické chudobě a za právo na dostupnou energii a bydlení. V první části shrnuje, jaké jsou příčiny problému a jaká je naše strategie jak je překonávat. V druhé části odkazuje na možnosti, jak si v těžké zimě pomoct sami a navzájem a jak o nich hovořit s lidmi kolem nás. V třetí části rozvádí, jak se společně organizovat a tlačit na řešení systémových příčin energetické chudoby. V poslední části se věnuje otázce, jak nevyhořet, zvládat emoce spojené s občanskou aktivitou a zůstávat aktivní dlouhodobě.
Pozapomenutou cestou: Kolektivní kroky ke kulturně citlivému vzdělávání v kontextu sociálně-ekologické transformace
2.12.2022 – PDF – 2.65MB
Antologie Pozapomenutou cestou představuje výběr textů vzdělávatelů a vzdělávatelek z ČR, Polska a Německa ke kulturně citlivému vzdělávání o transformaci světa. Formou esejů, krátkých zamyšlení, rozhovorů nebo praktických metodických a jiných nástrojů otevírá publikace témata jako je nerůst ve střední a východní Evropě, jazyk a greenwashing, emoce ve vzdělávání nebo opouštění seminárních místností v neformálním vzdělávání. Za Re-set se na publikaci podíleli Barbora Adamková a Jakub Mácha příspěvkem o bezpečných a odvážných vzdělávacích prostorech. Publikace vznikla ve spolupráci s Ekumenickou akademií, Kreisau-Initiative (DE) a Fundacja Krzyżowa (PL) v rámci projektu Erasmus+ Partnership for transnational ESD and Degrowth education.
Odvaha nerůst: Metody neformálního vzdělávání pro sociálně-ekologickou transformaci
2.12.2022 – PDF – 5.10MB
Publikace Odvaha nerůst je metodickým nástrojem pro všechny vyučující a vzdělávající, se zájmem o transformativní vzdělávání, sociálně ekologickou transformaci a nerůst. Ve čtyřech kapitolách naleznou v popsaných metodách neformálního vzdělávání inspiraci, jak uchopit témata jako je ekonomický růst a jeho kritiku, jak pracovat na osvobození imaginace nebo jak by mohly vypadat konkrétní transformativní politiky a možné překážky při jejich zavádění. Součástí jsou také praktické tipy na práci se skupinou nebo argumentář. Publikace vznikla ve spolupráci s Ekumenickou akademií, Kreisau-Initiative (DE) a Fundacja Krzyżowa (PL) v rámci projektu Erasmus+ Partnership for transnational ESD and Degrowth education.
K některým metodám v publikaci náleží přílohové materiály, ke stažení na adrese: https://tinyurl.com/odvahanerust
Fosilní hyena: Jak EPH Daniela Křetínského ničí klima, profituje z energetické chudoby a ohrožuje demokracii
23.11.2022 – PDF – 37.03MB
Tento report věnujeme byznysu Daniela Křeítnského, který je majitelem Energetického a průmyslového holdingu. Korporaci EPH spolu s dalšími firmami Daniela Křetínského je nutné považovat za významnou hrozbu pro budoucnost České republiky, Evropy i světa. Přispívá k energetické chudobě a ekonomické nerovnosti, ničí obyvatelnost planety i podmínky pro přežití lidstva a ohrožuje českou i evropskou demokracii. V reportu popisujeme obchodní model EPH i dalších Křetínského firem v jejich komplexnosti.
Série infolistů ke klimatické krizi, spravedlivé transformaci a roli odborů
31.10.2022 – PDF – 10.75MB
Pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů jsme zpracovali sérii infolistů o klimatické krizi a zelené ekonomice. Materiál vznikl v rámci projektu “Dopady zelené ekonomiky na trh práce, pracovněprávní a sociální ochranu, ochranu soukromí zaměstnanců a sociální dialog“, který je financován z prostředků MPSV ČR.
Série infolistů zahrnuje šest tematických materiálů:
1. Základní fakta,
2. Dopady na život v ČR,
3. Možná řešení,
4. Jak řešit klimatickou krizi spravedlivě k lidem?,
5. Proměny práce,
6. Role odborů
Cesty k právu na energii: čistou, dostupnou, pro všechny
20.9.2022 – PDF – 4.71MB
Publikace se věnuje historickému vývoji českého trhu s energiemi od roku 1989 po současnost a hledá příčiny současné energetické krize. Druhá část analýzy pak mapuje možná řešení energetické chudoby a zranitelnosti a cesty k transformaci energetického systému tak, aby byl schopen zajistit dostupnou energii v ekologických mezích všem.
Klimatická bomba v srdci Evropy: Zachrání triky s biomasou energetickému gigantovi EPH jeho uhelné elektrárny?
8.9.2022 – PDF – 9.18MB
V létě 2022 řádily v evropských lesích požáry „jako výbuch klimatické bomby“. Oxid uhličitý (CO2 ) je skleníkový plyn, který se uvolňuje nejen při lesních požárech, ale i při kácení lesů a spalování dřeva v elektrárnách. Přesto směrnice Evropské unie o obnovitelných zdrojích
energie (RED) považuje energii vyrobenou spalováním dřeva („biomasy“) za „uhlíkově neutrální“ a umožňuje členským státům, aby ji přímo i nepřímo podporovaly částkou nejméně 22 miliard eur v roce
2021. Tuto podporu získaly především energetické společnosti, které hledají alternativy k uhlí.
Principy skutečně spravedlivé transformace: rámec pro tvorbu politik a analýza procesu v ČR
1.7.2022 – PDF – 8.42MB
Analýza ukazuje, že dosavadní proces spravedlivé transformace v České republice zatím není dostatečný a nenaplňuje své cíle. Hrozí tak, že vynaložené prostředky se minou s potřebami lidí a proces “spravedlivé transformace” v této podobě problémy jen prohloubí. Analýza zároveň nabízí nový pohled na to, co "spravedlivá transformace" znamená a představuje 7 principů, kterými by se měla řídit.
Nová dohoda pro vaši obec: Šest kroků k soběstačnému, udržitelnému a spokojenému životu
30.6.2022 – PDF – 2.38MB
Zářijové komunální volby se blíží a proto přinášíme pár doporučení, která lze prosazovat na komunální úrovni. Opatření sice nejsou vyčerpávající, ale kombinují naše několikaleté zkušenosti z práce na projektu Nová dohoda a nejpalčivější problémy, kterým čelí občané v (uhelných) regionech. Navrhovaná opatření mohou sloužit jak pro občany - kteří jejich plnění mohou požadovat po svých politicích a političkách, tak pro kandidující politiky a političky nebo občanské iniciativy, spolky apod.
Pojišťovny a energetika na rozcestí: krmení fosilního monstra, nebo čistá energie svobody?
1.4.2022 – PDF – 13.02MB
Analýza klimatických politik šesti největších pojišťoven
Klimavize
1.3.2022 – PDF – 10.67MB
Klimavize je teoretickým i praktickým podkladem pro strategické myšlení v klimatickém hnutí. Obsah publikace vychází z kvalitativního výzkumu a principů systémového myšlení. V první části publikace Klimavize se dozvíte, jak jsme při výzkumu postupovali a jak na něj můžete vy sami navázat při plánování vlastní strategie. Následuje kapitola o českém klimatickém hnutí a jeho strategiích a po jejím přečtení se dozvíte i něco málo o tom, jaké strategie využívá klimatické hnutí v zahraničí. Druhou část publikace tvoří šest oblastí, kterým se musíme věnovat při řešení klimatické krize. Představují výrazné systémové dynamiky, v rámci nichž může klimatické hnutí hledat své nové strategické cíle a účinně přispívat k řešení klimatické krize. Na konci každé kapitoly najdete také konkrétní tipy pro klimatické hnutí.
Nová dohoda: Program sociálně-ekologické transformace pro Českou republiku
17.1.2022 – PDF – 7.12MB
Nová dohoda je výsledkem společného dialogu a více než rok trvajících diskuzí, které se odehrály v průběhu let 2020 a 2021 a do kterých se zapojilo přes sto účastníků a účastnic z řad odborné veřejnosti i občanských organizací – od ekologických organizací až po odbory – zabývajících se pestrou paletou témat. Nová dohoda chce položit základy diskuse o nových podobách ekonomiky, která bude víc sloužit lidem a životnímu prostředí, a dá lidem více času pečovat o sebe navzájem i o naši krajinu.
Více informací na www.novadohoda.cz.
Spravedlivá transformace očima místních lidí
1.12.2021 – PDF – 24.50MB
Politická doporučení místních občanských iniciativ pro proměnu uhelných regionů
Fosilní plyn: most do klimatického kolapsu
1.10.2021 – PDF – 5.88MB
Proč musíme zastavit přechod od uhlí k plynu a přesměrovat peníze do skutečných řešení? Fosilní plyn je v posledních letech řadou energetických firem a lobbistických skupin vydáván za součást řešení klimatické krize, “spolehlivého partnera” obnovitelné energie, nebo “most”, který nám má usnadnit přechod k čistým technologiím. Opak je přitom pravdou. Fosilní plyn je nebezpečné a špinavé fosilní palivo, které významně přispívá ke klimatické krizi.
Hazard s naší budoucností
1.4.2021 – PDF – 22.41MB
Jak české uhelné firmy sabotují řešení klimatické krize - a pojišťovny je drží nad vodou
Budoucnost po konci uhlí jako příležitost pro rozkvět regionů
1.1.2020 – PDF – 26.42MB
Publikace má sloužit všem, kteří se ptají, jak bychom mohli žít po uhlí a jak do rozhodování o podobě této proměny zapojit co nejširší veřejnost. Přináší některé koncepty, nástroje a inspirace, jež v tom mohou
pomoci – včetně několika metod pro zapojování veřejnosti do rozhodování. Hodit se může občanským organizacím různého druhu, ale i samosprávám.