Publikace
Promýšlíme a popularizujeme koncepty pro sociální, ekologickou a demokratickou ekonomiku. Zkoumáme příčiny sociálních a ekologických problémů a hledáme řešení. Součástí naší práce je proto také publikační činnost. Všechny naše publikace najdete zde.

Energie lidem: Jak zvládnout drahou zimu s klidem?
23.2.2023 – PDF – 362.20kB
Potraviny se zdražují, rostou ceny nájmů a do toho přišel prudký nárůst cen energií. Výdaje domácností na energie se výrazně zvyšují a spousta lidí tak přemýšlí, jak v následujících měsících snížit svou spotřebu a ušetřit. V koalici neziskových neziskových organizací proto přinášíme přehled úspor a možností, jak požádat o pomoc od státu.

Jak zlepšit situaci nájemníků organizováním?
16.1.2023 – PDF – 3.94MB
Příručku sepsal kolektiv Iniciativy nájemníků a nájemnic. Ukazuje, jak se pomocí organizování – tedy společného řešení problémů – mohou lidé žijící v nájmu stát silnějšími. Nabízí praktické tipy, příklady úspěšné praxe a požadavky, které jako nájemníci můžeme požadovat a usilovat tak o jistější a lepší bydlení. Více na www.iniciativanajemniku.cz.

Jak se v krizi organizovat za právo na dostupnou energii a bydlení? Manuál pro skupiny vzájemné pomoci
10.1.2023 – PDF – 13.42MB
Tento manuál - sestavený pro kampaň Energie lidem! - má sloužit jako přístupný zdroj základních informací pro všechny, kdo se chtějí v aktuální krizi organizovat proti energetické chudobě a za právo na dostupnou energii a bydlení. V první části shrnuje, jaké jsou příčiny problému a jaká je naše strategie jak je překonávat. V druhé části odkazuje na možnosti, jak si v těžké zimě pomoct sami a navzájem a jak o nich hovořit s lidmi kolem nás. V třetí části rozvádí, jak se společně organizovat a tlačit na řešení systémových příčin energetické chudoby. V poslední části se věnuje otázce, jak nevyhořet, zvládat emoce spojené s občanskou aktivitou a zůstávat aktivní dlouhodobě.

Pozapomenutou cestou: Kolektivní kroky ke kulturně citlivému vzdělávání v kontextu sociálně-ekologické transformace
2.12.2022 – PDF – 2.65MB
Antologie Pozapomenutou cestou představuje výběr textů vzdělávatelů a vzdělávatelek z ČR, Polska a Německa ke kulturně citlivému vzdělávání o transformaci světa. Formou esejů, krátkých zamyšlení, rozhovorů nebo praktických metodických a jiných nástrojů otevírá publikace témata jako je nerůst ve střední a východní Evropě, jazyk a greenwashing, emoce ve vzdělávání nebo opouštění seminárních místností v neformálním vzdělávání. Za Re-set se na publikaci podíleli Barbora Adamková a Jakub Mácha příspěvkem o bezpečných a odvážných vzdělávacích prostorech. Publikace vznikla ve spolupráci s Ekumenickou akademií, Kreisau-Initiative (DE) a Fundacja Krzyżowa (PL) v rámci projektu Erasmus+ Partnership for transnational ESD and Degrowth education.

Odvaha nerůst: Metody neformálního vzdělávání pro sociálně-ekologickou transformaci
2.12.2022 – PDF – 5.10MB
Publikace Odvaha nerůst je metodickým nástrojem pro všechny vyučující a vzdělávající, se zájmem o transformativní vzdělávání, sociálně ekologickou transformaci a nerůst. Ve čtyřech kapitolách naleznou v popsaných metodách neformálního vzdělávání inspiraci, jak uchopit témata jako je ekonomický růst a jeho kritiku, jak pracovat na osvobození imaginace nebo jak by mohly vypadat konkrétní transformativní politiky a možné překážky při jejich zavádění. Součástí jsou také praktické tipy na práci se skupinou nebo argumentář. Publikace vznikla ve spolupráci s Ekumenickou akademií, Kreisau-Initiative (DE) a Fundacja Krzyżowa (PL) v rámci projektu Erasmus+ Partnership for transnational ESD and Degrowth education.
K některým metodám v publikaci náleží přílohové materiály, ke stažení na adrese: https://tinyurl.com/odvahanerust

Fosilní hyena: Jak EPH Daniela Křetínského ničí klima, profituje z energetické chudoby a ohrožuje demokracii
23.11.2022 – PDF – 37.03MB
Tento report věnujeme byznysu Daniela Křeítnského, který je majitelem Energetického a průmyslového holdingu. Korporaci EPH spolu s dalšími firmami Daniela Křetínského je nutné považovat za významnou hrozbu pro budoucnost České republiky, Evropy i světa. Přispívá k energetické chudobě a ekonomické nerovnosti, ničí obyvatelnost planety i podmínky pro přežití lidstva a ohrožuje českou i evropskou demokracii. V reportu popisujeme obchodní model EPH i dalších Křetínského firem v jejich komplexnosti.

Série infolistů ke klimatické krizi, spravedlivé transformaci a roli odborů
31.10.2022 – PDF – 10.75MB
Pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů jsme zpracovali sérii infolistů o klimatické krizi a zelené ekonomice. Materiál vznikl v rámci projektu “Dopady zelené ekonomiky na trh práce, pracovněprávní a sociální ochranu, ochranu soukromí zaměstnanců a sociální dialog“, který je financován z prostředků MPSV ČR.
Série infolistů zahrnuje šest tematických materiálů:
1. Základní fakta,
2. Dopady na život v ČR,
3. Možná řešení,
4. Jak řešit klimatickou krizi spravedlivě k lidem?,
5. Proměny práce,
6. Role odborů

Cesty k právu na energii: čistou, dostupnou, pro všechny
20.9.2022 – PDF – 4.71MB
Publikace se věnuje historickému vývoji českého trhu s energiemi od roku 1989 po současnost a hledá příčiny současné energetické krize. Druhá část analýzy pak mapuje možná řešení energetické chudoby a zranitelnosti a cesty k transformaci energetického systému tak, aby byl schopen zajistit dostupnou energii v ekologických mezích všem.

Klimatická bomba v srdci Evropy: Zachrání triky s biomasou energetickému gigantovi EPH jeho uhelné elektrárny?
8.9.2022 – PDF – 9.18MB
V létě 2022 řádily v evropských lesích požáry „jako výbuch klimatické bomby“. Oxid uhličitý (CO2 ) je skleníkový plyn, který se uvolňuje nejen při lesních požárech, ale i při kácení lesů a spalování dřeva v elektrárnách. Přesto směrnice Evropské unie o obnovitelných zdrojích
energie (RED) považuje energii vyrobenou spalováním dřeva („biomasy“) za „uhlíkově neutrální“ a umožňuje členským státům, aby ji přímo i nepřímo podporovaly částkou nejméně 22 miliard eur v roce
2021. Tuto podporu získaly především energetické společnosti, které hledají alternativy k uhlí.

Principy skutečně spravedlivé transformace: rámec pro tvorbu politik a analýza procesu v ČR
1.7.2022 – PDF – 7.06MB
Analýza ukazuje, že dosavadní proces spravedlivé transformace v České republice zatím není dostatečný a nenaplňuje své cíle. Hrozí tak, že vynaložené prostředky se minou s potřebami lidí a proces “spravedlivé transformace” v této podobě problémy jen prohloubí. Analýza zároveň nabízí nový pohled na to, co "spravedlivá transformace" znamená a představuje 7 principů, kterými by se měla řídit.

Nová dohoda pro vaši obec: Šest kroků k soběstačnému, udržitelnému a spokojenému životu
30.6.2022 – PDF – 2.38MB
Zářijové komunální volby se blíží a proto přinášíme pár doporučení, která lze prosazovat na komunální úrovni. Opatření sice nejsou vyčerpávající, ale kombinují naše několikaleté zkušenosti z práce na projektu Nová dohoda a nejpalčivější problémy, kterým čelí občané v (uhelných) regionech. Navrhovaná opatření mohou sloužit jak pro občany - kteří jejich plnění mohou požadovat po svých politicích a političkách, tak pro kandidující politiky a političky nebo občanské iniciativy, spolky apod.

Pojišťovny a energetika na rozcestí: krmení fosilního monstra, nebo čistá energie svobody?
1.4.2022 – PDF – 13.02MB
Analýza klimatických politik šesti největších pojišťoven

Insurance and Energy Sectors at Crossroads: Feeding the Fossil Monster, or Clean Energy?
1.4.2022 – PDF – 14.88MB
This text is an abridged version of the full Czech language report created as part of the project De-insuring of the Coal and Gas Industry while Developing the Climate Movement in the Czech Republic realized with the support of the European Climate Foundation and the Sunrise Project. The project focuses on the role of the finance sector in bankrolling the climate crisis. Its goal is to reveal the role of financial institutions – and specifically insurance companies – in supporting fossil fuel industry corporations whose business models are incompatible with the goals of the Paris Agreement and a fast and just solution to the climate crisis. It will develop popular education initiatives and public campaigns aiming and cutting off coal and other fossil fuel companies from sources of insurance, loans, investments and other finance – and simultaneously
support the development of the climate movement in Czech Republic by education, capacity building and skills sharing.

Klimavize
1.3.2022 – PDF – 10.67MB
Klimavize je teoretickým i praktickým podkladem pro strategické myšlení v klimatickém hnutí. Obsah publikace vychází z kvalitativního výzkumu a principů systémového myšlení. V první části publikace Klimavize se dozvíte, jak jsme při výzkumu postupovali a jak na něj můžete vy sami navázat při plánování vlastní strategie. Následuje kapitola o českém klimatickém hnutí a jeho strategiích a po jejím přečtení se dozvíte i něco málo o tom, jaké strategie využívá klimatické hnutí v zahraničí. Druhou část publikace tvoří šest oblastí, kterým se musíme věnovat při řešení klimatické krize. Představují výrazné systémové dynamiky, v rámci nichž může klimatické hnutí hledat své nové strategické cíle a účinně přispívat k řešení klimatické krize. Na konci každé kapitoly najdete také konkrétní tipy pro klimatické hnutí.

Just Transition through the Eyes of Local People
1.2.2022 – PDF – 175.91kB
English version of the publication Just Transition through the Eyes of Local People: Policy recommendations from local civic initiatives for transformation of coal regions in the Czech Republic.

Nová dohoda: Program sociálně-ekologické transformace pro Českou republiku
17.1.2022 – PDF – 7.12MB
Nová dohoda je výsledkem společného dialogu a více než rok trvajících diskuzí, které se odehrály v průběhu let 2020 a 2021 a do kterých se zapojilo přes sto účastníků a účastnic z řad odborné veřejnosti i občanských organizací – od ekologických organizací až po odbory – zabývajících se pestrou paletou témat. Nová dohoda chce položit základy diskuse o nových podobách ekonomiky, která bude víc sloužit lidem a životnímu prostředí, a dá lidem více času pečovat o sebe navzájem i o naši krajinu.
Více informací na www.novadohoda.cz.

Spravedlivá transformace očima místních lidí
1.12.2021 – PDF – 24.50MB
Politická doporučení místních občanských iniciativ pro proměnu uhelných regionů

Fosilní plyn: most do klimatického kolapsu
1.10.2021 – PDF – 5.88MB
Proč musíme zastavit přechod od uhlí k plynu a přesměrovat peníze do skutečných řešení? Fosilní plyn je v posledních letech řadou energetických firem a lobbistických skupin vydáván za součást řešení klimatické krize, “spolehlivého partnera” obnovitelné energie, nebo “most”, který nám má usnadnit přechod k čistým technologiím. Opak je přitom pravdou. Fosilní plyn je nebezpečné a špinavé fosilní palivo, které významně přispívá ke klimatické krizi.

Betting Against Our Future
2.4.2021 – PDF – 18.31MB
How Czech coal companies derail decarbonization - and insurers are helping them stay afloat

Hazard s naší budoucností
1.4.2021 – PDF – 22.41MB
Jak české uhelné firmy sabotují řešení klimatické krize - a pojišťovny je drží nad vodou

Budoucnost po konci uhlí jako příležitost pro rozkvět regionů
1.1.2020 – PDF – 26.42MB
Publikace má sloužit všem, kteří se ptají, jak bychom mohli žít po uhlí a jak do rozhodování o podobě této proměny zapojit co nejširší veřejnost. Přináší některé koncepty, nástroje a inspirace, jež v tom mohou
pomoci – včetně několika metod pro zapojování veřejnosti do rozhodování. Hodit se může občanským organizacím různého druhu, ale i samosprávám.