O nás
Podporujeme sociálně-ekologickou transformaci, směřující k novému hospodářskému modelu. Takovému, který bude založený na spolupráci místo konkurence, péči místo vykořisťování a demokratických formách vlastnictví. Víme, že takový proces nemůže nikdo naplánovat od stolu. Jsme přesvědčení, že systémové změny nemohou nastat bez široké participace lidí a společenského tlaku zdola. Podporujeme sociální hnutí a iniciativy, usilující o rozmanité změny k lepšímu ve všech oblastech života. Společně hledáme cesty k dobrému životu pro všechny.
Kdo jsme
Co děláme
Klimatická spravedlnost
Pokud chceme rozvrat klimatu zastavit, potřebujeme rychle provést zásadní změny v celé ekonomice. Proto promýšlíme řešení, která by rychlé snižování emisí skleníkových plynů a obnovu krajiny spojila s napravováním sociálních nerovností a podporujeme hnutí za klimatickou spravedlnost a iniciativy usilující o přechod k udržitelné, obnovitelné a demokraticky kontrolované energetice.Bydlení
Podíl nájemníků a nájemnic na trhu s bydlením neustále roste, ve velkých českých městech se v současnosti jedná o třetinu obyvatelstva. Jejich ochrana je přitom minimální. Ceny nájmů rostou výrazně rychleji než platy a nájemní smlouvy jsou obvykle uzavírány pouze na rok, někdy dokonce méně. Lidé v nájmu tedy žijí v neustálé nejistotě a jejich výdaje na bydlení se zvyšují.Demokratizace energie
V České republice žije přibližně v energetické chudobě milion lidí a my jsme jedni z nich. Energetická krize způsobuje, že největší energetické firmy, včetně těch fosilních, dosahují rekordních zisků, zatímco spotřebitelé čelí stále rostoucím nákladům na energie. Dekarbonizace energetiky a zásadní transformace energetického trhu jsou nezbytné, aby se zabránilo nejhorším dopadům klimatických změn. Pokud však zůstaneme jen pasivními spotřebiteli, budeme nadále vystavování tržním výkyvům a nejistotám.Vzdělávání
Našimi vzdělávacími projekty otevíráme debatu o příčinách sociálních a ekologických problémů a rozvíjíme schopnosti potřebné k jejich řešení. Organizujeme se podle principů sebeřízení a pořádáme školení, ve kterých sebeřízení přibližujeme a pomáháme aplikovat v praxi. Využíváme metody neformálního vzdělávání a učíme se i od sebe navzájem.Solidární ekonomika
Co je a k čemu je ekonomika? Původní význam slova odkazuje ke “správě domácnosti”. Dobře uspořádaná ekonomika by dokázala naši planetární domácnost spravovat tak, aby naplňovala potřeby všech v rámci hojnosti naší planety. Naše současná ekonomika namísto toho dnes hromadí nesmyslné bohatství v rukou hrstky lidí, většině přístup k základním potřebám upírá a ekologické základy života na naší planetě devastuje.Financování klimatického kolapsu
Ve světě finančních institucí se fosilní průmysl dosud těší přízni. Pokud máme předejít nejhorším dopadům klimatické krize, potřebujeme, aby finanční instituce přestaly podporovat uhelné elektrárny a odmítly se podílet na plánovaném rozvoji plynové infrastruktury, spalování odpadu, neudržitelném nakládání s biomasou a dalších neetických aktivitách fosilních firem.Členové a členky
Barbora Adamková
Pracuje na vzdělávacích projektech zaměřených na témata klimatické spravedlnosti, nerůstu a občanské participace. Je lektorkou neformálního vzdělávání a vystudovanou environmentalistkou.
Barbora Bakošová
Věnuje se solidárním ekonomikám a jejich rozvoji. V minulosti pracovala jako environmentální novinářka a působila v organizaci NESEHNUTÍ. Je aktivní družstevnicí v brněnském sociálním družstvu Tři Ocásci.
Ludmila Böhmová
Je zakládající členkou Iniciativy nájemníků a nájemnic (INN), která se snaží vytvořit prostor pro nájemníky, rozvíjet solidaritu mezi nimi a zastupovat jejich práva. Dlouhodobě se zabývá sociálními hnutími jak v teorii, tak i v praxi.
Mikuláš Černík
Soustředí se na témata klimatické spravedlnosti a společensko-ekologické transformace. Na Masarykově univerzitě dokončuje doktorské studium, ve kterém se věnuje odporu vůči těžbě uhlí.
Veronika Dombrovská
Zajímá ji propojování klimatu a sociálních témat, zejména bydlení. V Re-setu pracuje na kampani proti energetické chudobě. Působí v hnutí Limity jsme my a v Iniciativě nájemnic a nájemníků.
Petr Doubravský
Studuje environmentální studia a ekonomii na Masarykově univerzitě v Brně, kde ho nejvíce zajímá sociálně-ekologická transformace finančního sektoru. V roce 2019 stál u zrodu středoškolského hnutí Fridays for Future. V Re-setu se věnuje otázkám rychlého a spravedlivého konce uhlí a zapojování lidí do veřejného a politického dění.
Veronika Dvorská
V Re-setu má na starosti koordinaci komunikace, hlavně kolem témat jako je klimatická spravedlnost nebo přechod na bezuhlíkovou energetiku. Je aktivní v Iniciativě Hlavák. Ve volnu píše povídky a básně, případně zahrádkaří.
Matyáš Jakubů
V Re-setu se věnuje nájemnímu bydlení, je organizátorem v Iniciativě nájemníků a nájemnic. Je aktivní i v klimatickém hnutí, kde se zabývá náborem nových lidí. Ve volném čase rád jezdí na kole a poslouchá pop.
Kateřina Holá
Kateřina pracuje jako organizátorka energetického družstva v Ústeckém kraji. Studuje antropologii a sociální práci, kde se zabývá energetickou chudobou, sítěmi vzájemné pomoci či participací v tvorbě sociálních politik. Je aktivní v hnutí za klimatickou spravedlnost Limity jsme my.
Barbora Jelínková
V Re-setu pracuje jako komunikační koordinátorka a organizátorka. Je jednou ze zakládajících členek Iniciativy nájemníků a nájemnic. V rámci svého studia urbánní sociologie se věnuje otázkám krize bydlení, městotvorbě, udržitelnosti měst a problematice památkové péče. O těchto tématech také píše do médií. Ráda zahrádkaří a čte.
Katarína Kováčová
Pracuje na medzinárodnej koordinácii klimatického hnutia proti poisťovniam, ktoré podporujú fosílny priemysel. Je dlhoročne aktívna v hnutí za klimatickú spravodlivosť a venuje sa témam nerastu, transformatívneho vzdelávania a imaginácie.
Radek Kubala
Věnuje se tématu klimatické spravedlnosti, nerůstové ekonomiky a spravedlivému přechodu na ekonomiku bez uhlíku. Jako novinář a ekologický aktivista dlouhodobě píše pro Deník Referendum a pracoval pro Greenpeace Slovensko.
Jakub Mácha
Pracuje jako koordinátor a metodik na projektech týkajících se politického vzdělávání a systémového myšlení.
Bětka Moravcová
V Re-setu má na starost administrativní a finanční agendu.
Yuliya Moskvina
Věnuje se bydlení a právu na město. Jako socioložka se zabývá městským hnutími a demokracií ve městě.
Jakub Nakládal
Zabývá se problematikou bydlení, práva na město a územního rozvoje. Zkoumá a popularizuje příčiny a řešení krize bydlení. Jako architekt mimo jiné organizuje kritické procházky po pražských čtvrtích.
Jakub Ort
Pracoval na projektech spojených s právem na bydlení a na město. Nyní se věnuje koordinaci kurzů Ulex a workshopům organizování a politické strategie.
Josef Patočka
Pracuje na výzkumu a vzdělávání v oblasti sociálně-ekologické transformace a podpoře hnutí za přechod k ekologické a solidární ekonomice. Zaměřuje se na politiky transformace v oblastech energetiky a bydlení, a na témata energetické chudoby a demokratizace energetiky. Vystudoval sociologii a politologii v Brně a Praze. Rád vaří a ví, že to umí.
David Scharf
V Re-setu se zabývá nájemním bydlením, pracuje jako organizátor v Iniciativě nájemníků a nájemnic. Kromě toho se věnuje novinařině, ve volném čase rád čte, chodí na procházky a hraje fotbal.
Marika Volfová
Je dlouhodobě aktivní jako komunitní organizátorka a facilitátorka v hnutí za klimatickou spravedlnost. V Re-setu se zaměřuje na otázku spravedlivé transformace uhelných regionů (zejména Ústeckého kraje, kde působí) a budování klimatického hnutí. Působí také v hnutí Limity jsme my.