O nás

O nás

Podporujeme sociálně-ekologickou transformaci, směřující k novému hospodářskému modelu. Takovému, který bude založený na spolupráci místo konkurence, péči místo vykořisťování a demokratických formách vlastnictví. Víme, že takový proces nemůže nikdo naplánovat od stolu. Jsme přesvědčení, že systémové změny nemohou nastat bez široké participace lidí a společenského tlaku zdola. Podporujeme sociální hnutí a iniciativy, usilující o rozmanité změny k lepšímu ve všech oblastech života. Společně hledáme cesty k dobrému životu pro všechny.

Kdo jsme

Jsme sebeřídící kolektiv, což znamená, že nemáme šéfy, rozhodnutí děláme společně a sdílíme zodpovědnost za chod organizace. V rámci svého fungování zkoušíme inovativní přístupy k práci a nastavování pracovní doby dle našich potřeb, což zaujímá důležité místo v naší vizi spravedlivé společnosti. Reflektujeme a měníme naše vnitřní fungování, neustrnujeme v zaběhaných pravidlech. Hledáme způsoby kolektivní péče o členstvo naší organizace a snažíme se v těchto otázkách pomoci i dalším organizacím a hnutím. Snažíme se přiblížit čtyřdennímu pracovnímu týdnu, rovnému platovému ohodnocení a minimální důstojné mzdě. Snažíme se tak ve vlastní práci internalizovat hodnoty, které zastáváme ve vztahu k širší společnosti.

Co děláme

Dnešní hospodářský model, založený na maximalizaci zisku a růstu za každou cenu, nám neslouží dobře. Místo aby zajišťoval všem důstojný život v možnostech naší planety, koncentruje bohatství v rukou hrstky privilegovaných a generuje čím dál propastnější sociální rozdíly. Ničí ekologické základy lidského života na Zemi a pleněním přírodních zdrojů dále prohlubuje nespravedlnost. Podrývá také demokracii a upevňuje mocenské nerovnosti, které znemožňují velké většině lidí účinně se podílet na určování podmínek svého života.

Hledáme a prosazujeme řešení příčin sociálních a ekologických problémů. Zaměřujeme se na roli oligarchů, bank a pojišťoven v urychlování klimatické krize, problematiku nájemního bydlení, energetickou chudobu, spravedlivou transformaci a vytváření a posilování již existujících ekonomických struktur založených na principech solidarity.

Podporujeme grassrootové iniciativy a skupiny lidí, které se organizují zdola. Zabýváme se politickým vzděláváním - organizujeme workshopy zaměřené na praktické dovednosti důležité pro fungování sociálního a klimatického hnutí. Skrze ně hnutí nabírají a posilují své schopnosti, aby mohly společně prosazovat své zájmy. 

Pomáháme zakládat, rozšiřujeme a zviditelňujeme pilotní projekty ekonomických alternativ, jako jsou sociální a spotřebitelská družstva a propojujeme je se sociálním a klimatickým hnutím, odbory a dalšími skupinami a iniciativami. Síťujeme aktéry, kteří chtějí participovat na sociálně-ekologické transformaci ekonomiky. 

Soustředíme se na kontext střední a východní Evropy. Bereme v potaz naše lokální specifika, nesnažíme se přejímat univerzální modely. 

Klimatická spravedlnost

Klimatická spravedlnost

Pokud chceme zastavit rozvrat klimatu, potřebujeme rychle provést zásadní změny v celé ekonomice. Proto promýšlíme řešení, která by rychlé snižování emisí skleníkových plynů a obnovu krajiny spojila s napravováním sociálních nerovností a podporujeme hnutí za klimatickou spravedlnost a iniciativy usilující o přechod k udržitelné, obnovitelné a demokraticky kontrolované energetice. 
Bydlení

Bydlení

Podíl nájemníků a nájemnic na trhu s bydlením neustále roste, jejich ochrana je přitom minimální. Proto jsme v září 2022 založili Iniciativu nájemníků a nájemnic. Podporujeme organizování nájemníků na principech nájemnických odborů s cílem, aby podoba bydlení byla určována co možná nejvíc samosprávně a demokraticky potřebami samotných obyvatel.
Demokratizace energetiky

Demokratizace energetiky

V České republice žije v energetické chudobě přibližně milion lidí a patří mezi ně i někteří z nás. Komunitní energetika je dnes na vzestupu, ale otázkou zůstává, komu skutečně pomůže. Naším cílem je založit energetické společenství v uhelném kraji, které bude přístupné všem – včetně nízkopříjmových domácností, žen i menšin. Chceme vytvořit model, který bude možné replikovat i v dalších regionech.
Vzdělávání

Vzdělávání

Našimi vzdělávacími projekty otevíráme debatu o příčinách sociálních a ekologických problémů a rozvíjíme schopnosti potřebné k jejich řešení. Organizujeme se podle principů sebeřízení a pořádáme školení, ve kterých sebeřízení přibližujeme a pomáháme aplikovat v praxi. Využíváme metody neformálního vzdělávání a učíme se i od sebe navzájem.
Solidární ekonomika

Solidární ekonomika

Již dnes existují podniky a iniciativy, které tady a teď vytvářejí solidární ekonomiku, založenou na naplňování lidských potřeb, demokratickém rozhodování, sdílení bohatství v místních komunitách a ekologické udržitelnosti. Nová vlna družstevnictví u nás mimo jiné rozvíjí obnovitelnou energii, propojuje ekologické zemědělce se spotřebiteli nebo zajišťuje dostupné bydlení. V programu rozvoje solidární ekonomiky tak spolupracujeme s již existujícími podniky, iniciativami a dalšími organizacemi a tvoříme již dnes ekonomiku budoucnosti.
Proti financování klimatického kolapsu

Proti financování klimatického kolapsu

Sledujeme, které banky a pojišťovny pokračují v podpoře fosilních firem navzdory jejich prokazatelně ničivým dopadům. Upozorňujeme na roli finančních institucí, především bank a pojišťoven, v prohlubování klimatické krize i energetické chudoby. Tlačíme na to, aby se financování přesunulo od podpory fosilních oligarchů k čisté a férové ekonomice budoucnosti, která bude sloužit všem.

Členové a členky

 Barbora Adamková

Barbora Adamková

Pracuje na vzdělávacích projektech zaměřených na témata klimatické spravedlnosti, nerůstu a občanské participace. Je lektorkou neformálního vzdělávání a vystudovanou environmentalistkou.
Barbora Bakošová

Barbora Bakošová

Věnuje se solidárním ekonomikám a jejich rozvoji. V minulosti pracovala jako environmentální novinářka a působila v organizaci NESEHNUTÍ. Je aktivní družstevnicí v brněnském sociálním družstvu Tři Ocásci.
Ludmila Böhmová

Ludmila Böhmová

Je zakládající členkou Iniciativy nájemníků a nájemnic (INN), která se snaží vytvořit prostor pro nájemníky, rozvíjet solidaritu mezi nimi a zastupovat jejich práva. Dlouhodobě se zabývá sociálními hnutími jak v teorii, tak i v praxi.
Mikuláš Černík

Mikuláš Černík

Soustředí se na témata klimatické spravedlnosti a společensko-ekologické transformace. Na Masarykově univerzitě dokončuje doktorské studium, ve kterém se věnuje odporu vůči těžbě uhlí.
Veronika Dombrovská

Veronika Dombrovská

Zajímá ji propojování klimatu a sociálních témat, zejména bydlení. V Re-setu pracuje na kampani proti energetické chudobě. Působí v hnutí Limity jsme my a v Iniciativě nájemnic a nájemníků.
Petr Doubravský

Petr Doubravský

Studuje environmentální studia a ekonomii na Masarykově univerzitě v Brně, kde ho nejvíce zajímá sociálně-ekologická transformace finančního sektoru. V roce 2019 stál u zrodu středoškolského hnutí Fridays for Future. V Re-setu se věnuje otázkám rychlého a spravedlivého konce uhlí a zapojování lidí do veřejného a politického dění.
Veronika Dvorská

Veronika Dvorská

V Re-setu má na starosti koordinaci komunikace, hlavně kolem témat jako je klimatická spravedlnost nebo přechod na bezuhlíkovou energetiku. Je aktivní v Iniciativě Hlavák. Ve volnu píše povídky a básně, případně zahrádkaří.
Matyáš Jakubů

Matyáš Jakubů

V Re-setu se věnuje nájemnímu bydlení, je organizátorem v Iniciativě nájemníků a nájemnic. Je aktivní i v klimatickém hnutí, kde se zabývá náborem nových lidí. Ve volném čase rád jezdí na kole a poslouchá pop.
Kateřina Holá

Kateřina Holá

Kateřina pracuje jako organizátorka energetického družstva v Ústeckém kraji. Studuje antropologii a sociální práci, kde se zabývá energetickou chudobou, sítěmi vzájemné pomoci či participací v tvorbě sociálních politik. Je aktivní v hnutí za klimatickou spravedlnost Limity jsme my.
Barbora Jelínková

Barbora Jelínková

V Re-setu pracuje jako komunikační koordinátorka a organizátorka. Je jednou ze zakládajících členek Iniciativy nájemníků a nájemnic. V rámci svého studia urbánní sociologie se věnuje otázkám krize bydlení, městotvorbě, udržitelnosti měst a problematice památkové péče. O těchto tématech také píše do médií. Ráda zahrádkaří a čte.
Katarína Kováčová

Katarína Kováčová

Pracuje na medzinárodnej koordinácii klimatického hnutia proti poisťovniam, ktoré podporujú fosílny priemysel. Je dlhoročne aktívna v hnutí za klimatickú spravodlivosť a venuje sa témam nerastu, transformatívneho vzdelávania a imaginácie.
Radek Kubala

Radek Kubala

Věnuje se tématu klimatické spravedlnosti, nerůstové ekonomiky a spravedlivému přechodu na ekonomiku bez uhlíku. Jako novinář a ekologický aktivista dlouhodobě píše pro Deník Referendum a pracoval pro Greenpeace Slovensko.
Jakub Mácha

Jakub Mácha

Pracuje jako koordinátor a metodik na projektech týkajících se politického vzdělávání a systémového myšlení.
Bětka Moravcová

Bětka Moravcová

V Re-setu má na starost administrativní a finanční agendu.
Yuliya Moskvina

Yuliya Moskvina

Věnuje se bydlení a právu na město. Jako socioložka se zabývá městským hnutími a demokracií ve městě.
Jakub Nakládal

Jakub Nakládal

Zabývá se problematikou bydlení, práva na město a územního rozvoje. Zkoumá a popularizuje příčiny a řešení krize bydlení. Jako architekt mimo jiné organizuje kritické procházky po pražských čtvrtích.
Jakub Ort

Jakub Ort

Pracoval na projektech spojených s právem na bydlení a na město. Nyní se věnuje koordinaci kurzů Ulex a workshopům organizování a politické strategie.
Josef Patočka

Josef Patočka

Zaměřuje se na výzkum a podporu družstev a dalších forem solidárních ekonomik a strategie jejich přežití a rozšiřování se zvláštním ohledem na podmínky Střední a východní Evropy. V Re-setu pomáhá s výzkumem v oblastech energetiky a bydlení a vzdělávacími programy pro sociální a ekologická hnutí. Rád vyráží na dlouhé pochody – horami i institucemi – a pěstuje, vaří i jí jídlo.
David Scharf

David Scharf

V Re-setu se zabývá nájemním bydlením, pracuje jako organizátor v Iniciativě nájemníků a nájemnic. Kromě toho se věnuje novinařině, ve volném čase rád čte, chodí na procházky a hraje fotbal.
Marika Volfová

Marika Volfová

Je dlouhodobě aktivní jako komunitní organizátorka a facilitátorka v hnutí za klimatickou spravedlnost. V Re-setu se zaměřuje na otázku spravedlivé transformace uhelných regionů (zejména Ústeckého kraje, kde působí) a budování klimatického hnutí. Působí také v hnutí Limity jsme my.