A2larm: Klimakemp ve stínu krizí. Jak ekosociální hnutí bojuje proti energetické chudobě?

A2larm: Klimakemp ve stínu krizí. Jak ekosociální hnutí bojuje proti energetické chudobě?

Invaze na Ukrajinu znamená novou kapitolu i pro klimatické a ekologické hnutí. O tématech letošního Klimakempu hovořili naši členové Josef Patočka a Marika Volfová s Martinem Vrbou pro deník Alarm.

Ruská invaze na Ukrajinu má dalekosáhlé důsledky. Nelegitimní válka vedená proti suverénní zemi má na svědomí nespočet zločinů páchaných na civilním obyvatelstvu a je zásadním milníkem pro evropskou bezpečnostní architekturu i dosavadní podobu mezinárodních vztahů. V neposlední řadě ovšem vyvolala evropskou energetickou krizi. Před nové výzvy tak staví i klimatické hnutí, řešení klimatické krize a prosazování nízkouhlíkové ekonomiky. Letošní Klimakemp tak mimo jiné reagoval na otázku, jak prosazovat transformaci fosilní energetiky v nových podmínkách nastolených ruskou agresí. Rozhovoru se zúčastnili Marika Volfová a Josef Patočka z platformy Re-set.

Jak tedy nejlépe přežít tuto zimu?

MV: Pro nás je důležitá solidarita a vzájemná pomoc. Snažíme se organizovat skupiny, které budou obcházet sousedství a pomáhat lidem s praktickými úpravami jejich domů, jako je právě zaizolování oken nebo zateplení půdy. Také ale poradí, jak si požádat o finanční podporu třeba v podobě příspěvku na bydlení. Je to totiž poměrně složitý byrokratický proces a víme, že příspěvek na bydlení nevyužívají zdaleka všichni, kdo na něj mají nárok.

JP: Největší problém energetické chudoby nespočívá v tom, že by si lidé vyloženě nemohli dovolit dostatečný tepelný komfort. Jde spíše o to, že si vlivem vysokých cen tepla nebudou moci dovolit jiné základní věci, a budou se tak propadat do chudoby. Prakticky to znamená, že abyste měli doma teplo a přežili zimu, nemůžete si dovolit dostatečně kvalitní potraviny nebo vybavení pro děti do školy a podobně.

Přečtěte si celý rozhovor na A2larm.cz

Událost Představujeme vám program Valné hromady neakcionářů EPH

Představujeme vám program Valné hromady neakcionářů EPH

1.9.2023 Andrej Babiš, Daniel Křetínský, Pavel Tykač, Karel Komárek. O roli oligarchů a jejich vlivu na tuzemskou politiku se v naší společnosti v posledních letech mluví čím dál častěji. Jak přesně ale oligarchizace ohrožuje demokracii a co se s tím dá dělat? O tom budeme diskutovat na Valné hromadě neakcionářů EPH, která se koná na evangelické faře v Čáslavi od pátku 8. září do neděle 10. září.
Hledá se kolegyně / kolega do Re-setu!

Hledá se kolegyně / kolega do Re-setu!

4.7.2023 Hledáme do týmu nového člověka, který nám bude pomáhat v našich snahách o udržitelnější a spravedlivější společnost. Promýšlíme a popularizujeme koncepty pro sociální, ekologickou a demokratickou ekonomiku, zkoumáme příčiny problémů a hledáme jejich řešení. Podporujeme iniciativy zdola a spolupracujeme se sociálními hnutími, pomáháme lidem se organizovat a společně prosazovat své zájmy.
Událost Zveme vás na promítání Hlučné jaro: Společně ven z klimatické krize

Zveme vás na promítání Hlučné jaro: Společně ven z klimatické krize

8.6.2023 Jak by mohla vypadat společnost, která je schopna zmírnit změnu klimatu? A jak ji můžeme vybudovat? Pokračujeme v naší sérii filmů o hnutí za klimatickou spravedlnost! Pro speciální červnovou edici jsme vybrali film Hlučné jaro (2022).