A2larm: Klimakemp ve stínu krizí. Jak ekosociální hnutí bojuje proti energetické chudobě?

A2larm: Klimakemp ve stínu krizí. Jak ekosociální hnutí bojuje proti energetické chudobě?

Invaze na Ukrajinu znamená novou kapitolu i pro klimatické a ekologické hnutí. O tématech letošního Klimakempu hovořili naši členové Josef Patočka a Marika Volfová s Martinem Vrbou pro deník Alarm.

Ruská invaze na Ukrajinu má dalekosáhlé důsledky. Nelegitimní válka vedená proti suverénní zemi má na svědomí nespočet zločinů páchaných na civilním obyvatelstvu a je zásadním milníkem pro evropskou bezpečnostní architekturu i dosavadní podobu mezinárodních vztahů. V neposlední řadě ovšem vyvolala evropskou energetickou krizi. Před nové výzvy tak staví i klimatické hnutí, řešení klimatické krize a prosazování nízkouhlíkové ekonomiky. Letošní Klimakemp tak mimo jiné reagoval na otázku, jak prosazovat transformaci fosilní energetiky v nových podmínkách nastolených ruskou agresí. Rozhovoru se zúčastnili Marika Volfová a Josef Patočka z platformy Re-set.

Jak tedy nejlépe přežít tuto zimu?

MV: Pro nás je důležitá solidarita a vzájemná pomoc. Snažíme se organizovat skupiny, které budou obcházet sousedství a pomáhat lidem s praktickými úpravami jejich domů, jako je právě zaizolování oken nebo zateplení půdy. Také ale poradí, jak si požádat o finanční podporu třeba v podobě příspěvku na bydlení. Je to totiž poměrně složitý byrokratický proces a víme, že příspěvek na bydlení nevyužívají zdaleka všichni, kdo na něj mají nárok.

JP: Největší problém energetické chudoby nespočívá v tom, že by si lidé vyloženě nemohli dovolit dostatečný tepelný komfort. Jde spíše o to, že si vlivem vysokých cen tepla nebudou moci dovolit jiné základní věci, a budou se tak propadat do chudoby. Prakticky to znamená, že abyste měli doma teplo a přežili zimu, nemůžete si dovolit dostatečně kvalitní potraviny nebo vybavení pro děti do školy a podobně.

Přečtěte si celý rozhovor na A2larm.cz

Článek A2larm: Klimakemp ve stínu krizí. Jak ekosociální hnutí bojuje proti energetické chudobě?

A2larm: Klimakemp ve stínu krizí. Jak ekosociální hnutí bojuje proti energetické chudobě?

14.10.2022 Invaze na Ukrajinu znamená novou kapitolu i pro klimatické a ekologické hnutí. O tématech letošního Klimakempu hovořili naši členové Josef Patočka a Marika Volfová s Martinem Vrbou pro deník Alarm.
Kampaň Jsme součástí iniciativy Energie lidem!

Jsme součástí iniciativy Energie lidem!

27.9.2022 Iniciativa Energie lidem vznikla spojením ekologických a sociálních organizacím. Naším cílem je řešit dopady rostoucích cen energií a energetické chudoby v následujících měsících a prosazovat systémová řešení. 
Událost Zveme vás na filmové večery v Praze a Brně na téma Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost

Zveme vás na filmové večery v Praze a Brně na téma Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost

5.9.2022 Na podzim jsme si pro Vás připravili sérii filmových večerů s názvem Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost. Během sedmi večerů uvidíte filmy zaznamenávající historii hnutí za klimatickou spravedlnost, které doprovodíme otevřenou diskuzí všech účastníků a účastnic nad vybranými tématy.