Přijďte na demonstraci!

Přijďte na demonstraci!

Pojďte s námi říct: Už nikdy tak drahou zimu! Spojme se proti energetické chudobě, bojujme za čistou energii a bydlení pro všechny! Zapište si sobota 15. dubna 2023 od 12:00 před hlavním nádražím v Praze.

Teplo domova je základní životní potřeba. Rostoucí náklady na energie a bydlení ohrožují dostupnost vytápění či elektřiny pro stá le větší část z nás. Už nikdy nechceme tak drahou zimu. Proto zveme všechny na demonstraci za čistou energii a dostupné bydlení pro všechny. Chceme snižovat spotřebu energie, zateplovat a mít přístup k čisté energii z obnovitelných zdrojů.

V energetické chudobě bylo v České republice už před současnou krizí 910 000 lidí a až milion lidí mělo problémy s bydlením. Každé desáté dítě u nás žije v energetické chudobě a dopady pociťuje také třetina osaměle žijících seniorek. Ve 21. století máme dostatek zdrojů na to, aby čistá energie i důstojné bydlení byly dostupné všem. Řešení známe a vyzýváme stát k jejich realizaci.

V letošní těžké zimě jsme v rámci kampaně Energie lidem pomáhali ohroženým domácnostem snížit svoji spotřebu energie a ušetřit na drahých účtech. Nechceme ale vzájemnou pomocí jen lepit díry v systému.

Chceme, aby čistá energie a důstojné bydlení byly dostupné všem. A k tomu jsou potřeba systémové změny! Už nikdy nechceme tak drahou zimu!

Pojďme udělat to, co je potřeba, aby nám už nikdy takováhle zima nehrozila!

Přijďte 15. 4. na demonstraci za dostupnou energii a bydlení pro všechny v Praze na Hlavním nádraží.

Na místě zazní projevy řečnic a řečníků z řad nevládních organizací a lidí ohrožených energetickou chudobou. Následně se vydáme na průvod k budově Ministerstva průmyslu a obchodu v ulici Na Františku v Praze. 

Mezi požadavky demonstrace patří: 

  1. Opatření na ochranu ohrožených domácností, jako je uzákonění statusu zranitelného zákazníka, sociální energetický tarif a zákaz odpojování ohrožených domácností.
  2. Zajištění dostupného bydlení všem přijetím zákona o podpoře v bydlení a podporou výstavby dostupného a sociálního bydlení.
  3. Opatření na ochranu lidí v nájemním bydlení, jako je zastropování nájmů a ukončení praxe řetězení krátkodobých smluv.
  4. Podporu úsporného bydlení pro všechny, jako je rozšíření podpory pro zateplování budov a instalaci domácích obnovitelných zdrojů tak, aby si je mohly dovolit všechny domácnosti, včetně těch nízkopříjmových.
  5. Opatření pro co nejrychlejší postup směrem k nezávislosti na drahých fosilních palivech rozvojem výroby levné a čisté energie z obnovitelných zdrojů v rukou domácností, komunit a obcí.
  6. A další opatření, která najdete na webu www.enegielidem.cz  

Demonstraci pořádají jako završení své společné kampaně Energie lidem! ekologické a sociální organizace Greenpeace ČR, Hnutí DUHA, Platforma pro sociální bydlení, Iniciativa nájemníků a nájemnic, Re-set, Limity jsme my a Fridays for Future.

Událost Představujeme vám program Valné hromady neakcionářů EPH

Představujeme vám program Valné hromady neakcionářů EPH

1.9.2023 Andrej Babiš, Daniel Křetínský, Pavel Tykač, Karel Komárek. O roli oligarchů a jejich vlivu na tuzemskou politiku se v naší společnosti v posledních letech mluví čím dál častěji. Jak přesně ale oligarchizace ohrožuje demokracii a co se s tím dá dělat? O tom budeme diskutovat na Valné hromadě neakcionářů EPH, která se koná na evangelické faře v Čáslavi od pátku 8. září do neděle 10. září.
Hledá se kolegyně / kolega do Re-setu!

Hledá se kolegyně / kolega do Re-setu!

4.7.2023 Hledáme do týmu nového člověka, který nám bude pomáhat v našich snahách o udržitelnější a spravedlivější společnost. Promýšlíme a popularizujeme koncepty pro sociální, ekologickou a demokratickou ekonomiku, zkoumáme příčiny problémů a hledáme jejich řešení. Podporujeme iniciativy zdola a spolupracujeme se sociálními hnutími, pomáháme lidem se organizovat a společně prosazovat své zájmy.
Událost Zveme vás na promítání Hlučné jaro: Společně ven z klimatické krize

Zveme vás na promítání Hlučné jaro: Společně ven z klimatické krize

8.6.2023 Jak by mohla vypadat společnost, která je schopna zmírnit změnu klimatu? A jak ji můžeme vybudovat? Pokračujeme v naší sérii filmů o hnutí za klimatickou spravedlnost! Pro speciální červnovou edici jsme vybrali film Hlučné jaro (2022).