Síla spolupráce: inspirativní příklady komunitní energetiky se sociálním přesahem

Síla spolupráce: inspirativní příklady komunitní energetiky se sociálním přesahem

V naší organizaci prozkoumáváme cesty, kterými je možné zajistit výhody obnovitelné energie i pro lidi, kteří nemají peníze nazbyt. Zajímalo nás tak, jaké již existují možnosti v zahraničí, a proto jsme vyrazili za inspirací do Rakouska.

Usilujeme o vznik energetické komunity, která by mohla naplňovat potřeby lidí ohrožených energetickou chudobou. Zároveň bychom rádi vytvořili takovou komunitu, která je přístupná i lidem nad rámec typického profilu energetického entuziasty - zajištěného inženýra ve středním a vyšším věku. Čím více různorodých skupin lidí se bude účastnit projektů komunitní energetiky, tím spíše bude energetika dostupná, demokratická a nezávislejší na výkyvech energetického trhu. Jak kombinovat rozvoj komunitní energetiky a zapojení zranitelných osob zároveň? Na exkurzi jsme pozvali skupinu dalších nadšenců – například pionýry komunitní energetiky z organizace Veronica z Hostětína nebo zájemce o sdílení elektřiny z Ústeckého kraje. 

Když máš vlastní energie víc než dost, pošli ji těm, kteří mají málo

První návštěva byla v Sankt Pöltenu u Robin Powerhood – tento projekt daruje přebytky elektřiny z fotovoltaických výroben domácnostem, které jsou ohrožené energetickou chudobou. Konkrétně pracuje s klienty sociálních služeb u Verein Wohnen, spolku, který se věnuje lidem ohroženým ztrátou bydlení. S pomocí jednoduchého ročního kontraktu se mohou dárci zbavovat elektřiny, kterou by jinak prodávali nevýhodně do sítě. Naopak zranitelným domácnostem výrazně snižují účty za elektřinu. Robin Powerhood v současnosti dodává energii zhruba 150 domácnostem ohrožených energetickou chudobou, kterým tak umožňuje výrazně snížit účty za energii.

Tento projekt získal nominaci na cenu Sozial Marie, která oceňuje sociální inovace ve střední a východní Evropě. V Rakousku však zároveň v současnosti rapidně narůstá cena energií v důsledku zrušení cenového stropu zavedeného v reakci na energetickou krizi a tak je pomoc se snížením účtů pro klienty výrazná. Energetické chudobě čelí podle nedávného šetření takřka 4 % domácností, které nemůžou doma dostatečně vytápět, u samoživitelů a samoživitelek je pak podíl až 13 %. 

Energie s duchem

Dalším projektem, který chce sdílenou energií zajistit snazší živobytí lidem v náročných životních situacích, je Schweizer Haus Hadersdorf. Tento dům slouží jako ambulace i poradna pro lidi se závislostmi. Zdejší klientela má však často i řadu dalších problémů, například právě s bydlením a energiemi. Objekt ve Vídni proto plánují zapojit do sdílení elektřiny, tudíž by krátkodobě ubytovaní mohli využívat energie přímo z obnovitelného zdroje. Zároveň mají v plánu aktivně zapojit i tuto obtížně dosažitelnou skupinu, a zejména pak ženy, klientky, přímo do chodu energetického společenství. Tento projekt je zatím teprve na začátku, ale měl by být dokončený do roku 2028 (více informací zde).

Svou roli zde hraje i místní protestantská církev. V rámci projektu Energy with Spirit založila energetické družstvo, které propojuje poměrně velkou fotovoltaickou instalaci (68 kWp) na střeše internátu s domem s pečovatelskou službou, kam posílá přebytky vyrobené energie. Speciální tarif pak zajišťuje, že minimálně 10 % z ceny za přebytkovou elektřinu se následně přerozdělí přímo mezi zranitelné skupiny lidí v Bad Goisern. Tím ukazují cestu, jak lze využívat budovy jak pro práci s lidmi v sociálně tíživé situaci, tak i pro využití obnovitelné energie (více informací zde). 

Rakouská legislativa umožňuje řešení této situace například tím, že plánuje zavést odstupňovanou sazbu za využití distribuční sítě – tedy čím blíže sdílíte energii, tím méně musíte platit za distribuci. To koneckonců dává smysl i fyzikálně, protože čím blíže se spotřebovává energie od místa výroby, tím méně infrastruktury přenosové sítě je potřeba. V Rakousku je navíc v tuto chvíli vysoké pokrytí chytrými elektroměry, které dovedou průběžně dodávat data o spotřebě elektřiny. To je potřebné pro lepší správu energetické sítě, aby nedošlo k jejímu lokálnímu přetížení v době, kdy výroba výrazně převyšuje spotřebu. Do konce letošního roku by údajně toto pokrytí po celé zemi mohlo být takřka 100%.

Sousedství, které si vytváří vlastní energii

Posledním projektem, který jsme navštívili, bylo družstvo Grätzl Energie, jedno z prvních ve Vídni. Grätzl, tedy místní pojmenování pro sousedství, se soustředí na zapojování lidí v nejbližším okolí. Ve 23. okrsku sdružuje do energetické komunity různé aktéry, ať už domácnosti, nebo firmy a školy. Díky sousedským setkáním, jako jsou různé místní slavnosti, představují svou činnost sousedům a lákají nové členy. Jednoduchý a uživatelsky přístupný software, jaký toto družstvo používá, by výrazně pomohl podobným iniciativám, stejně tak jako sdílení zkušeností se zakládáním energetické komunity tzv. na koleně.

Roland Kuras, hlavní postava družstva, přitom využívá svých odborných znalostí z práce energetického konzultanta. Zároveň ale upozorňuje na to, že zakládání energetické komunity je běh na dlouhou trať, jehož benefity jsou i jiné než finanční. Koneckonců, rozvrat klimatu má masivní ekonomické dopady již dnes, což lidé přímo pocítili i v Rakousku například během povodní v minulém roce.

Naše skupina si ale vedle odpovědí odváží také nové otázky. Například jaké existují možnosti pro lidi ohrožené energetickou chudobou – což jsme vlastně i my sami – v tom se zorganizovat do funkčního modelu sdílení, který není závislý na darech přebytků fotovoltaických výroben? Dá se nějak vhodně upravit i křivka spotřeby, která pak umožní lépe využívat dostupnou elektřinu? To jsou otázky, na které budeme hledat odpovědi během dalších našich aktivit.

Článek Síla spolupráce: inspirativní příklady komunitní energetiky se sociálním přesahem

Síla spolupráce: inspirativní příklady komunitní energetiky se sociálním přesahem

12.5.2025 V naší organizaci prozkoumáváme cesty, kterými je možné zajistit výhody obnovitelné energie i pro lidi, kteří nemají peníze nazbyt. Zajímalo nás tak, jaké již existují možnosti v zahraničí, a proto jsme vyrazili za inspirací do Rakouska.
Článek Síť solidárních ekonomik

Síť solidárních ekonomik

1.5.2025 Síť solidárních ekonomik je neformální platformou pro družstva, spolky a kolektivy v České republice, fungující od roku 2022. V současnosti má téměř 40 členů a členek. Sdružuje aktéry, kteří budují alternativní ekonomické vztahy, podnikají se sociálním a ekologickým přesahem, s vědomím potřeby širší proměny ekonomiky a pěstují uvnitř organizace demokratické vztahy.
Článek Nabízíme své know-how, mrkněte na náš seznam!

Nabízíme své know-how, mrkněte na náš seznam!

30.4.2025 Systematizujeme naše workshopy a tréninky, díky kterým si můžeme lépe sdílet potřebné znalosti a dovednosti k budování našich skupin a organizací. Přehled oblastí, ve kterých vás a vaše hnutí můžeme podpořit, najdete zde!