Vydali jsme nový report Velká energetická loupež!

Vydali jsme nový report Velká energetická loupež!

Kolik se dá vydělat na energetické krizi? V našem novém reportu mapujeme, jak raketově narostly zisky českým fosilním společnostem v době energetické chudoby, a o systému dotací, které i přes své astronomické zisky pobírají.

V novém reportu ve spolupráci s Centrum pro dopravu a energetiku ukazujeme, jak astronomicky narostly českým energetickým společnostem zisky díky krizi a přibližujeme kontext energetického trhu, který tuto situaci způsobil. Jenom EPH Daniela Křetínského si loni před zdaněním připsala zisk 113 miliard korun! Během krizového roku tak vydělala více než trojnásobek oproti roku 2021. A zisk polostátního ČEZu byl loni téměř 100 miliard. Oproti roku 2021 se zvýšil víc než sedminásobně! 

Sledujeme i systém fosilních dotací, které už tak nesmírně výdělečný byznys dále podporují. Tím, že se v roce 2022 nezavedla daň z mimořádných zisků (windfall tax), přišla Česká republika jenom v případě firmy EPH o přibližně čtyřicet miliard korun. To je zhruba čtvrtina celého strukturálního deficitu České republiky. EPH přitom v roce 2022 své zisky oproti předchozímu roku více než ztrojnásobila. ???? Podle studie hnutí DUHA přišel stát v letech 2009 - 2017 o zhruba 15 miliard kvůli nízko nastaveným poplatkům za vytěžené uhlí. To je více, než schválený rozpočet ministerstva zdravotnictví na příští rok. 

Prezentujeme ale také kroky, které nám pomohou k demokratičtějšímu energetickému systému. ⚡ Jak předejít příští energetické krizi?: 
1️⃣ Prosazovat účinná opatření proti energetické chudobě
2️⃣ Efektivně a spravedlivě zdanit zisky energetických společností
3️⃣ Čelit moci fosilní lobby a zbavit ji vlivu na demokratické instituce
4️⃣ Zastavit financování fosilního byznysu
5️⃣ Podpořit decentralizaci vlastnické struktury a rozvoj obnovitelných zdrojů v místním vlastnictví
6️⃣ Rozvíjet strategie založené na veřejném vlastnictví v energetice

Více o ziscích fosilních firem, energetickém trhu i konkrétních návrzích, jak zajistit dostupnou energii pro všechny, najdete v našem reportu, který si můžete celý přečíst zde ➡️ nolog.link/s/velka_energeticka_loupez.
➡️ Přihlašte se k našemu newsletteru a nenechte si ujít další novinky: nolog.link/s/newsletter

Dodatek autorstva: Na straně 16 je jako příklad dobré praxe uvedena společnost Robin Hood Energy z britského Nottinghamu, která dodávala zákazníkům levnější energii. Tato informace však již není aktuální, neboť firma již neexistuje.

Studie Vydali jsme nový report Velká energetická loupež!

Vydali jsme nový report Velká energetická loupež!

20.2.2024 Kolik se dá vydělat na energetické krizi? V našem novém reportu mapujeme, jak raketově narostly zisky českým fosilním společnostem v době energetické chudoby, a o systému dotací, které i přes své astronomické zisky pobírají.
Událost Představujeme vám program Valné hromady neakcionářů EPH

Představujeme vám program Valné hromady neakcionářů EPH

1.9.2023 Andrej Babiš, Daniel Křetínský, Pavel Tykač, Karel Komárek. O roli oligarchů a jejich vlivu na tuzemskou politiku se v naší společnosti v posledních letech mluví čím dál častěji. Jak přesně ale oligarchizace ohrožuje demokracii a co se s tím dá dělat? O tom budeme diskutovat na Valné hromadě neakcionářů EPH, která se koná na evangelické faře v Čáslavi od pátku 8. září do neděle 10. září.
Hledá se kolegyně / kolega do Re-setu!

Hledá se kolegyně / kolega do Re-setu!

4.7.2023 Hledáme do týmu nového člověka, který nám bude pomáhat v našich snahách o udržitelnější a spravedlivější společnost. Promýšlíme a popularizujeme koncepty pro sociální, ekologickou a demokratickou ekonomiku, zkoumáme příčiny problémů a hledáme jejich řešení. Podporujeme iniciativy zdola a spolupracujeme se sociálními hnutími, pomáháme lidem se organizovat a společně prosazovat své zájmy.