Co děláme: Vzdělávání

About us
Našimi vzdělávacími projekty otevíráme debatu o příčinách sociálních a ekologických problémů a rozvíjíme schopnosti potřebné k jejich řešení. Organizujeme se podle principů sebeřízení a pořádáme školení, ve kterých sebeřízení přibližujeme a pomáháme aplikovat v praxi. Využíváme metody neformálního vzdělávání a učíme se i od sebe navzájem.

Podporujeme hnutí, kolektivy a organizace v síťování, oslovování veřejnosti a navazování nových spojenectví. Propojujeme proces učení s praktickým úsilím o konkrétní politické změny a pomáháme lidem se organizovat. Kolektivům, organizacím i jednotlivcům nabízíme vzdělávání v těchto oblastech: 

  • Příprava a vedení schůzek – facilitace – zpětná vazba

Příjemné a zároveň efektivní schůzky jsou klíčem k úspěšným akcím i kampaním. Jak takovou schůzku zorganizovat, jak ji vést a zaručit, aby se všichni mohli zapojit? Naučíme vás to na workshopu, případně s vámi zkonzultujeme přípravu nebo budeme schůzku vést spolu s vámi. Rádi pomůžeme i se sehnáním externí facilitace. V této oblasti doporučujeme naše kamarádky z Facilitační crew pod organizací NaZemi, které vám pomohou mimo jiné i s workshopy zpětné vazby (facilitace@nazemi.cz).

  •  Organizování se – struktury – procesy

Chceme budovat silné a akceschopné hnutí zdola, které je schopné prosazovat lepší svět pro všechny z nás, a tak se musíme umět zorganizovat. Ať už jde o boj za klimatickou spravedlnost, lepší podmínky na pracovištích nebo genderovou rovnost: to vše stojí na tom, jak dobře spolu umíme společně komunikovat a vytvářet funkční struktury. Chceme podpořit již existující i vznikající kolektivy a skupiny vzděláváním a tréninky v oblasti komunitního organizování, spolupráce ve skupinách, náboru nových členek a členů nebo v nastavování vnitřního fungování a rozhodovacích procesů. 

  • Teorie změny – strategie – kampaně

Chcete měnit věci k lepšímu. Ale jak na to? S pomocí osvědčených nástrojů z historie sociálních hnutí u nás i ve světě vám pomůžeme klást si ty správné otázky a hledat na ně odpovědi, šité na míru vašim potřebám. Od teorie sociální změny a hledání našeho místa v ní, přes mapování moci a spojenců až po strategické plánování konkrétních kampaní a projektů. Umíme přihodit i tipy na zorganizování akce od A po Z.

  • Komunikace 

Nabízíme konzultace a workshopy komunikace v tradičních médiích i na sociálních sítích, tvoření narativu kampaně nebo tréninky pro mluvčí. Jako hnutí za klimatickou spravedlnost hledáme příběhy, které mají moc změnit systém. Chceme se proto od sebe navzájem učit tvořit komunikaci, která posilí spojenectví i představivost. 

  • Péče – podpůrné vztahy – psychická resilience

Sociální změna není sprint, ale běh na dlouhou trať. Tváří tvář kritickým problémům doby někdy zapomínáme, že naše zdroje jsou omezené a je potřeba tvořit účinné, ale také udržitelné struktury. Vycházíme z přesvědčení, že budování úspěšného hnutí závisí také na tom, jaké vztahy budujeme, jak pečujeme o vlastní i kolektivní spokojenost a bezpečí a jak se umíme regenerovat při střetu s emočně náročnými tématy. Se zkušenostmi z oblasti psychologie, psychoterapie i neformálních forem podpory chceme se vznikajícími i fungujícími kolektivy rozvíjet takové konverzace, které péči, vzájemnou podporu a resilienci staví do středu zájmu.       

  • DIY workshopy - zateplování oken

Jelikož sami na vlastní kůži pociťujeme zdražení energií, naučili jsme se společně v rámci kampaně Energie lidem, jak levně a efektivně zateplovat stará dřevěná okna. Společně s hnutím Limity jsme my jsme uspořádali desítky solidárních zateplovacích brigád v našich domovech, zimních noclehárnách, spřátelených kulturních institucích nebo bytových družstvech. Pokud i ty máš o zateplení zájem, nebo chceš uspořádat solidární brigádu v tvém oblíbeném místě, napiš nám a my pomůžeme, posdílíme know-how a propujčíme potřebné nástroje.

Napište nám!

Zní to jako něco, o co máte zájem? Napište nám email na vzdelavani@re-set.cz. Zkuste co nejpřesněji popsat vaši situaci – kde působíte, jaké oblasti se věnujete, jaký problém řešíte nebo v jaké oblasti byste se chtěli zlepšit a my se vám ozveme!

Nenašli jste, co hledáte? Nevadí, pokud potřebujete podpořit v jiné oblasti nebo jen něco zkonzultovat, napište nám a my to buď umíme, nebo vás můžeme odkázat na někoho, kdo tomu rozumí.

 

Klimatická spravedlnost

Klimatická spravedlnost

Pokud chceme rozvrat klimatu zastavit, potřebujeme rychle provést zásadní změny v celé ekonomice. Proto promýšlíme řešení, která by rychlé snižování emisí skleníkových plynů a obnovu krajiny spojila s napravováním sociálních nerovností a podporujeme hnutí za klimatickou spravedlnost a iniciativy usilující o přechod k udržitelné, obnovitelné a demokraticky kontrolované energetice. 
Bydlení

Bydlení

Podíl nájemníků a nájemnic na trhu s bydlením neustále roste, ve velkých českých městech se v současnosti jedná o třetinu obyvatelstva. Jejich ochrana je přitom minimální. Ceny nájmů rostou výrazně rychleji než platy a nájemní smlouvy jsou obvykle uzavírány pouze na rok, někdy dokonce méně. Lidé v nájmu tedy žijí v neustálé nejistotě a jejich výdaje na bydlení se zvyšují.
Demokratizace energie

Demokratizace energie

V České republice žije v energetické chudobě přibližně milion lidí a my jsme jedni z nich. Energetická krize způsobuje, že největší energetické firmy, včetně těch fosilních, dosahují rekordních zisků, zatímco spotřebitelé čelí stále rostoucím nákladům na energie. Dekarbonizace energetiky a zásadní transformace energetického trhu jsou nezbytné, aby se zabránilo nejhorším dopadům klimatických změn. Pokud však zůstaneme jen pasivními spotřebiteli, budeme nadále vystavování tržním výkyvům a nejistotám.
Vzdělávání

Vzdělávání

Našimi vzdělávacími projekty otevíráme debatu o příčinách sociálních a ekologických problémů a rozvíjíme schopnosti potřebné k jejich řešení. Organizujeme se podle principů sebeřízení a pořádáme školení, ve kterých sebeřízení přibližujeme a pomáháme aplikovat v praxi. Využíváme metody neformálního vzdělávání a učíme se i od sebe navzájem.
Solidární ekonomika

Solidární ekonomika

Co je a k čemu je ekonomika? Původní význam slova odkazuje ke “správě domácnosti”. Dobře uspořádaná ekonomika by dokázala naši planetární domácnost spravovat tak, aby naplňovala potřeby všech v rámci hojnosti naší planety. Naše současná ekonomika namísto toho dnes hromadí nesmyslné bohatství v rukou hrstky lidí, většině přístup k základním potřebám upírá a ekologické základy života na naší planetě devastuje. 
Financování klimatického kolapsu

Financování klimatického kolapsu

Ve světě finančních institucí se fosilní průmysl dosud těší přízni. Pokud máme předejít nejhorším dopadům klimatické krize, potřebujeme, aby finanční instituce přestaly podporovat uhelné elektrárny a odmítly se podílet na plánovaném rozvoji plynové infrastruktury, spalování odpadu, neudržitelném nakládání s biomasou a dalších neetických aktivitách fosilních firem.