Filmové promítání: Krize bydlení a jak z ní ven?

Filmové promítání: Krize bydlení a jak z ní ven?

Během roku 2023 jsme v Brně pořádali filmové večery, které se věnovaly tématu krize dostupnosti bydlení a otázce, jak na ni reagovat. Vybrané dokumenty se dotýkaly různorodých příčin krize bydlení, důsledků s tím spojených, a zároveň nabízely také příklady úspěšných projektů usilujících o právo na dostupnější bydlení. Filmové večery následně pokračovaly debatou s hosty a hostkami.

V českém prostoru se diskuze, které dominují developeři a realitní společnosti, příliš dlouho omezovala pouze na otázku stavět / nestavět, nájemník je brán jako občan druhé kategorie a nájemní bydlení je považováno za méně hodnotné. Problémy v bydlení jsou často považovány za individuální starost jednotlivých domácností.

Výběr jednotlivých filmů si můžete prohlédnout zde

Projekt podpořil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a hájení zájmů znevýhodněných skupin. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a posílení kapacit neziskových organizací. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.


Výstupem z projektu pak bylo vydání publikace Nejisté bydlení a energetická chudoba: jak vyřešit dva problémy v jednom?. Publikace je napůl odbornou analýzou, napůl srozumitelnou rešerší pro veřejnost, ve které vysvětlujeme, proč je řetězení krátkodobých nájemních smluv problematické a jak jsou nájemní smlouvy řešeny v jiných zemích Evropské unie. Celou publikaci si můžete přečíst na našem webu.

Za podporu mockrát děkujeme. 

V případě dotazů se obracejte na koordinátorku projektu

Barboru Jelínkovou
barbora.jelinkova@re-set.cz