Evropská novinářská cena putuje Deníku Referendum - gratulujeme!

Evropská novinářská cena putuje Deníku Referendum - gratulujeme!

Deník Referendum získal Evropskou novinářskou cenu za účast na společném projektu Cities For Rent — Města v pronájmu: Investigace korporátních pronajímatelů v Evropě. Vedle reportérky Gaby Khazalové na projektu spolupracoval i náš člen Jakub Nakládal, architekt a odborník na bydlení.
Evropská novinářská cena poprvé putuje do České republiky. Získal ji Deník Referendum za účast na společném projektu Cities For Rent — Města v pronájmu, s podtitulem Investigace korporátních pronajímatelů v EvropěPartnery v rámci projektu byly mimo jiné německý Tagesspiegel rakouská veřejnoprávní televize ORF španělský deník El Diario, irský Dublin Inquirer či francouzské Mediapart.

Vedle reportérky Gaby Khazalové na projektu spolupracoval i náš člen Jakub Nakládal, architekt a odborník na bydlení.

Deník Referendum v rámci své účasti v projektu získal unikátní soubor dat o vlastnících nemovitostí v Praze. V češtině na Deníku Referendum prozatím vyšly čtyři texty, jejichž autorkou je ve všech případech právě Gaby Khazalová. Viz například článek Evropské i české bydlení v datech: čím víc se investuje, tím dražší jsou nájmyVšechny texty postupně v Deníku Referendum vyjdou v českých překladech.

Projekt Města v pronájmu si kladl za cíl zmapovat vlastnickou strukturu ve velkých evropských městech, jež postihla krize bydlení. V každé zemi sbíral data o korporátních pronajímatelích. Projekt se zabýval otázkami jako:

  • kdo jsou korporace skupující bytové fondy po celé Evropě?
  • kde platí daně?
  • jak ovlivňují životy svých nájemníků?

Sesbíraná data jsou částečně přístupná na stránkách webových stránkách projektu. Deníku Referendum se v rámci organizací podílejících se na oceněném projektu podařilo získat jeden z největších datových souborů.

Více informací o projektu a datech naleznete na webu Cities for Rent
Událost Zveme vás na filmové večery v Praze a Brně na téma Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost

Zveme vás na filmové večery v Praze a Brně na téma Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost

5.9.2022 Na podzim jsme si pro Vás připravili sérii filmových večerů s názvem Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost. Během sedmi večerů uvidíte filmy zaznamenávající historii hnutí za klimatickou spravedlnost, které doprovodíme otevřenou diskuzí všech účastníků a účastnic nad vybranými tématy.
Událost Zakládáme Iniciativu nájemníků a nájemnic!

Zakládáme Iniciativu nájemníků a nájemnic!

16.8.2022 Naše iniciativa vzniká v reakci na nesnesitelnou situaci nájemníků a nájemnic v Praze. Naším cílem je důstojný život v nájemních bytech, větší právní ochrana nájemníků a vzájemná pomoc. Přijďte na naše první setkání 8. září v Punctum!
Tisková zpráva Bytové domy nejsou hotely! MMR připravuje regulaci Airbnb, ta ale problémy neřeší

Bytové domy nejsou hotely! MMR připravuje regulaci Airbnb, ta ale problémy neřeší

24.7.2022 Připojili jsme se k otevřenému dopisu spolků Arnika a Snesitelné bydlení v centru Prahy k návrhu novely zákona o cestovním ruchu. Novela totiž problémy s poskytováním krátkodobého ubytování neřeší a naopak zlegalizuje to, co je dnes nezákonné. Společně s dalšími spolky a organizacemi proto v otevřeném dopise vyzýváme vládu, aby návrh zákona v této podobě odmítla.