Tvoříme solidární a ekologickou budoucnost ekonomiky

Tvoříme solidární a ekologickou budoucnost ekonomiky

Jsou to téměř dva roky, co jsme se v Re-setu začali zaměřovat na solidární ekonomiky, čili ekonomické aktivity, které představují alternativu ke kapitalistické praxi. Jak tento záměr vznikl a jak zapadá do našich dalších aktivit?

V Re-setu dlouhodobě vedeme kampaně proti fosilním oligarchům a jejich zájmům. Ukazujeme, jak oligarchizace souvisí s energetickou chudobou nebo krizí bydlení. Proto se snažíme vyvíjet tlak na ohniska klimatické a sociální krize organizováním lidí, kteří jejich dopady již pociťují – ať už jsou to lidé žijící v nájmu v rámci Iniciativy nájemníků a nájemnic (INN), obyvatelé Čáslavi bojující proti rozšiřování skládky, nebo lidé zapojení do různých ekologických hnutí. Když nás bude dost a když mezi sebou budeme mít vybudovány vztahy důvěry, dokážeme přemoci i silné protivníky. 

Jsme přesvědčeni, že sociální a ekologická krize jsou propojené a mají společného jmenovatele: ekonomický systém postavený na maximalizaci zisků a neomezeném růstu. Cesta ke spravedlivější společnosti a zdravému životnímu prostředí vede opuštěním tohoto modelu a vytvořením nové ekonomiky, která bude mít blíže k lidským potřebám a bude respektovat meze naší planety. A kvůli tomu rozvíjíme a podporujeme solidární ekonomiky, které tyto nové ekonomické vztahy pěstují již dnes.

Solidární ekonomiky představují čilou alternativu ke kapitalistickým praktikám. Ve světě i u nás nalezneme nespočet příkladů solidární praxe: od družstevních podniků přes komunitou podporované zemědělství, bio kluby, spolky pečující o krajinu nebo solidární kuchyně. Spojuje je cíl naplňovat potřeby lidí namísto akumulace zisku a snaha přinést společnosti užitek. Podrobněji jsme se jim věnovali v brožuře Ekonomická demokracie a solidární ekonomiky

Myslíme si, že rozrůstání solidárních ekonomik je společně s vyvíjením tlaku na fosilní společnosti a kapitál stěžejní pro systémovou změnu. V Re-setu proto pracujeme na jejich posilování, budování sítí a napojování na hnutí a odbory. Podporujeme rozvoj družstev a demokratické způsoby sebeřízení kolektivů. I proto jsme před nedávnem vydali publikaci Rostoucí podhoubí solidárních ekonomik: Jak se v čase krize rozvíjí ekonomická vzájemnost?, ve které podrobně popisujeme cesty současných českých družstev a jiných kolektivů v jejich snahách o etickou práci. Zmiňujeme v ní také spravedlivější a demokratické alternativy, na jejichž budování se sami podílíme, například energetickou komunitu v Děčíně. 

448198139_868000595360643_6213985677944099904_n 

Propojování odborů, hnutí a solidární ekonomiky dává smysl, protože se tato spojenectví vzájemně posilují. Když si za vyšší mzdu, kterou jsem si vydobyla v rámci své odborové práce, koupím zeleninu od ekologického pěstitele, posílím svými penězi aktivity člověka, který kromě produkce pečuje o krajinu, místo toho, abych je utratila v supermarketu, a částka se tak odlila k zahraničním majitelům. Tento zemědělec pak bude mít dostatek prostředků, aby například daroval část své úrody lidem v nouzi nebo těm, kteří se organizují v boji za lepší svět. Když budeme mít přístup k dostupnému bydlení (například skrze Sdílené domy) nebo levné a ekologické energii (například díky energetickému družstvu Hnutí DUHA), zajistí nám to materiální bezpečí a možnost rozvíjet další aspekty našich životů. 

Modelový případ, kdy si nájemníci a nájemnice mohou za členství v Iniciativě nájemníků a nájemnic nakoupit levnější a kvalitní potraviny v potravinovém spolku Obživa, se nám teď povedlo v Praze dotáhnout do konce. Chceme, aby se podobné formy spolupráce rozvíjely dál, a budeme je testovat i mezi dalšími iniciativami.

Pokud vám naše práce dává smysl a máte finanční prostředky navíc, budeme rádi za vaši podporu.
Zabezpečí stabilitu naší práci a další pěstování solidárních vztahů.

Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno.” (František Cyril Kampelík)

Článek Tvoříme solidární a ekologickou budoucnost ekonomiky

Tvoříme solidární a ekologickou budoucnost ekonomiky

18.9.2024 Jsou to téměř dva roky, co jsme se v Re-setu začali zaměřovat na solidární ekonomiky, čili ekonomické aktivity, které představují alternativu ke kapitalistické praxi. Jak tento záměr vznikl a jak zapadá do našich dalších aktivit?
Událost Představujeme vám program Valné hromady neakcionářů EPH

Představujeme vám program Valné hromady neakcionářů EPH

1.9.2023 Andrej Babiš, Daniel Křetínský, Pavel Tykač, Karel Komárek. O roli oligarchů a jejich vlivu na tuzemskou politiku se v naší společnosti v posledních letech mluví čím dál častěji. Jak přesně ale oligarchizace ohrožuje demokracii a co se s tím dá dělat? O tom budeme diskutovat na Valné hromadě neakcionářů EPH, která se koná na evangelické faře v Čáslavi od pátku 8. září do neděle 10. září.
Hledá se kolegyně / kolega do Re-setu!

Hledá se kolegyně / kolega do Re-setu!

4.7.2023 Hledáme do týmu nového člověka, který nám bude pomáhat v našich snahách o udržitelnější a spravedlivější společnost. Promýšlíme a popularizujeme koncepty pro sociální, ekologickou a demokratickou ekonomiku, zkoumáme příčiny problémů a hledáme jejich řešení. Podporujeme iniciativy zdola a spolupracujeme se sociálními hnutími, pomáháme lidem se organizovat a společně prosazovat své zájmy.