Evropská novinářská cena putuje Deníku Referendum - gratulujeme!

Evropská novinářská cena putuje Deníku Referendum - gratulujeme!

Deník Referendum získal Evropskou novinářskou cenu za účast na společném projektu Cities For Rent — Města v pronájmu: Investigace korporátních pronajímatelů v Evropě. Vedle reportérky Gaby Khazalové na projektu spolupracoval i náš člen Jakub Nakládal, architekt a odborník na bydlení.
Evropská novinářská cena poprvé putuje do České republiky. Získal ji Deník Referendum za účast na společném projektu Cities For Rent — Města v pronájmu, s podtitulem Investigace korporátních pronajímatelů v EvropěPartnery v rámci projektu byly mimo jiné německý Tagesspiegel rakouská veřejnoprávní televize ORF španělský deník El Diario, irský Dublin Inquirer či francouzské Mediapart.

Vedle reportérky Gaby Khazalové na projektu spolupracoval i náš člen Jakub Nakládal, architekt a odborník na bydlení.

Deník Referendum v rámci své účasti v projektu získal unikátní soubor dat o vlastnících nemovitostí v Praze. V češtině na Deníku Referendum prozatím vyšly čtyři texty, jejichž autorkou je ve všech případech právě Gaby Khazalová. Viz například článek Evropské i české bydlení v datech: čím víc se investuje, tím dražší jsou nájmyVšechny texty postupně v Deníku Referendum vyjdou v českých překladech.

Projekt Města v pronájmu si kladl za cíl zmapovat vlastnickou strukturu ve velkých evropských městech, jež postihla krize bydlení. V každé zemi sbíral data o korporátních pronajímatelích. Projekt se zabýval otázkami jako:

  • kdo jsou korporace skupující bytové fondy po celé Evropě?
  • kde platí daně?
  • jak ovlivňují životy svých nájemníků?

Sesbíraná data jsou částečně přístupná na stránkách webových stránkách projektu. Deníku Referendum se v rámci organizací podílejících se na oceněném projektu podařilo získat jeden z největších datových souborů.

Více informací o projektu a datech naleznete na webu Cities for Rent
Event We invite you to film screenings about housing crisis!

We invite you to film screenings about housing crisis!

9.10.2023 Housing, as a basic human right, is increasingly unaffordable and treated as an investment. This significantly affects the quality of life of people in cities and impacts on all of us.
Press release Systémová opatření proti energetické krizi? Státu zůstává mnoho úkolů i pro příští rok

Systémová opatření proti energetické krizi? Státu zůstává mnoho úkolů i pro příští rok

31.12.2022 Podle expertů a expertek sociálních a ekologických organizací, které v rámci společné kampaně Energie lidem! představily vlastní komplexní balíček 11 systémových opatření pro řešení a předcházení dopadů energetické krize a prevenci energetické chudoby, se zatím státu nepodařilo plně realizovat žádné ze stěžejních opatření, naopak více než jen první kroky vláda udělala ve 4 z 11 opatření.
Study Průzkum: hlavní viník zdražování energií je podle lidí Rusko a stát by měl pomáhat lidem se zateplováním a soláry

Průzkum: hlavní viník zdražování energií je podle lidí Rusko a stát by měl pomáhat lidem se zateplováním a soláry

27.10.2022 Průzkum agentury OMG provedený v září 2022 [1] odhalil, že česká veřejnost vidí jako hlavního viníka vysokých cen energií Rusko. To je zásadní posun oproti prosinci 2021, kdy za hlavního viníka označovali lidé Evropskou unii. Stále stejně silný je pozitivní postoj lidí k tomu, aby stát v zájmu nezávislosti na ruském plynu podporoval dotacemi zateplování domů a instalaci solárních panelů na střechy domů. Naopak zvýšení těžby uhlí už lidé nepodporují. Velká většina dotazovaných lidí také podporuje zdanění nadměrných zisků energetických firem a využití těchto peněz na kompenzaci vysokých účtů za energie. Sociální a ekologické organizace poskytují rady a organizují pomoc lidem skrze web www.energielidem.cz.